1000 km rowerem w 2 doby?! On to zrobił i jedzie dalej…

1000 km rowerem w 2 doby?! On to zrobił i jedzie dalej...

Minęło pół roku od naszej rozmowy z Adrianem Kosterą w Odra Centrum. Przez ten czas nieustraszony triatlonista przepłynął 1206 kilometrów i przejechał kilka razy tyle rowerem. Na tym jednak nie koniec, bo cały dystans wyzwania 365 Triathlon to 40 170 km, czyli więcej niż długość równika ziemskiego.

Dwie doby nadrabiania zaległości

Etap rowerowy, składający się ze 155 dni jazdy po 200 km, śmiałek rozpoczął 8 sierpnia. Pod koniec września postawił sobie wyzwanie w wyzwaniu, polegające na przejechaniu 1000 km w dwie doby. Zaczął 23 września przed wschodem słońca. Przyłączyła się do niego grupa ponad 50 kolarzy. Wśród nich był Rafał Godzwon, który  w maju zajął 3. miejsce na dystansie 10 x Ironman w Brazylii.

Kostera przejechał 1000 km w 47 godzin i 7 minut (w tym 9 godzin na przerwy i naprawy roweru), ze średnim tempem 26,3 km/h. Pierwszy większy kryzys nadszedł po niespełna 24 godzinach. Adrian zrobił przerwę na krótką drzemkę, która niestety nie usunęła dolegliwości żołądkowych i nie zlikwidowała uczucia senności. Musiał wydłużyć postój do dwóch godzin.

Często tego typu sytuacje pojawiają się, gdy po nieprzespanej nocy wschodzi słońce. Po porannych problemach założenie było bardzo proste. Jak najwięcej kilometrów zrobionych do godziny 20:00, a potem reagowanie na bieżąco. W drugiej połowie dnia nie było już większych problemów.
Adrian Kostera

Celem próby dodatkowej było nadrobienie zaległości w liczbie kilometrów w ramach wyzwania głównego. Sportowiec był do tyłu o 700 km. Po wykonaniu zadania nadganiającego wrócił do normalnego trybu jazdy, czyli 200 km dziennie.

Zobacz również

Etap rowerowy misji 365 Triathlon

Jego sztab przypomina, że w każdy weekend można dołączyć na trasie przez Stawy Milickie. – Linki do zapisów dostępne są we wszystkich kanałach mediów społecznościowych Adriana Kostery oraz wyzwania 365 Triathlon – informuje menedżer Damian Filipowski. Dochód z wpisowego zasila konto świetlicy terapeutycznej Tacy Sami, która działa w ramach wrocławskiej fundacji Potrafię Pomóc.

W galerii są zdjęcia z sierpniowego wydarzenia Dolnośląski Cross Rowerowo-Pieszy z Adrianem Kosterą na Stawach Milickich.

Etap rowerowy skończy się 7 stycznia. Dzień później rozpocznie się trzeci i ostatni – biegowy (143 dni po 55 km). Całe wyzwanie powinno mieć finał ostatniego dnia maja lub pierwszego czerwca 2024 roku. Jeżeli śmiałek podoła, ustanowi nowy rekord Guinnessa.

O Adrianie Kosterze

Adrian Kostera to rekordzista świata na dystansie 5 x Ironman we Francji w 2022 roku. Na koncie jego sukcesów jest także:

  • rekord świata na dystansie najdłuższego duathlonu (120 kilometrów biegu, 1800 kilometrów rowerem szosowym i ponownie 422 kilometry biegu),
  • przebiegnięcie 100 maratonów w 100 dni,
  • trzecie miejsce na dystansie 10 x Ironman podczas mistrzostw świata w szwajcarskim Buchs.
Zobacz również


Źródło: materiały organizatorów

Popularny