Szukaj
Close this search box.

Apple ułatwi klientom zwiększanie zadłużenia. Można wpaść w zły nawyk

Apple ułatwi klientom zwiększanie zadłużenia. Można wpaść w zły nawyk

Początkowo usługa będzie dostępna w Stanach Zjednoczonych. Później powinna trafić również na inne rynki, choć nie wiadomo czy pożyczki będzie obsługiwał ten sam dostawca.

„To zapewnia użytkownikom dodatkowe opcje płatności i oferuje łatwość, wygodę i bezpieczeństwo Apple Pay wraz z funkcjami, które użytkownicy uwielbiają w Affirm — elastyczność, przejrzystość oraz brak ukrytych opłat czy opłat za opóźnienia w spłace” — czytamy w oświadczeniu Affirm.

Ten ruch będzie dużym wsparciem dla Affirm i sektora „kup teraz, zapłać później”.

Co ciekawe, Apple już oferuje pożyczki „kup teraz, zapłać później”, pozwalając na spłatę zakupów w ramach czterech rat w ciągu sześciu tygodni. Affirm zapewni dłuższe terminy spłaty, pozwalając na to, aby urządzenia Apple mogły kupować osoby, które dysponują mniejszymi budżetami. Z ustaleń wynika, że termin spłaty będzie mógł wynosić nawet rok lub dłużej.

iPhone na raty

„Silna marka Affirm i zaawansowana technologia oceny ryzyka stanowią barierę, której Apple prawdopodobnie nie byłoby w stanie samodzielnie zreplikować” — napisał analityk Mizuho Securities Dan Dolev w notatce dla inwestorów.

Apple podało również, że pożyczki ratalne za pomocą kart kredytowych i debetowych będą dostępne w Apple Pay w USA z Citigroup, Synchrony i Fiserv. Tradycyjni gracze na rynku kart kredytowych zaczęli oferować pożyczki ratalne w stylu „kup teraz, zapłać później” po tym, jak ich popularność gwałtownie wzrosła podczas pandemii Covid.

Pożyczki typu „kup teraz, zapłać później” (ang. buy now, pay later — BNPL) zazwyczaj są łatwiejsze do uzyskania niż tradycyjne pożyczki bankowe. Powody są następujące:

  • Prosty proces aplikacji — BNPL oferuje szybki i prosty proces aplikacji, który można zazwyczaj zakończyć podczas zakupów online, bez konieczności wizyty czy kontaktu w banku.
  • Mniej rygorystyczne wymagania kredytowe — wiele firm oferujących BNPL nie wymaga tak szczegółowej oceny zdolności kredytowej, jak tradycyjne banki. Mogą akceptować klientów z niższymi wynikami kredytowymi lub nawet bez historii kredytowej.
  • Brak konieczności posiadania konta bankowego — użytkownicy często nie muszą mieć konta bankowego ani karty kredytowej, aby skorzystać z BNPL, co może być atrakcyjne dla osób, które mają ograniczony dostęp do tradycyjnych usług finansowych.
  • Elastyczność spłat — BNPL oferuje elastyczne warunki spłaty, takie jak brak odsetek przy krótkoterminowych planach (np. 4 raty w ciągu 6 tygodni), co czyni je bardziej dostępnymi dla szerokiego grona konsumentów.

Łatwość uzyskania pożyczki BNPL może prowadzić do nadmiernego zadłużenia, jeśli nie jest ona używana odpowiedzialnie. Dlatego ważne jest, aby klienci rozumieli warunki i potencjalne koszty związane z korzystaniem z takich usług.

Apple Pay ma ponad 500 milionów użytkowników na całym świecie i ogromy udział w rynku w USA dla swojej platformy płatności mobilnych i portfela cyfrowego.

Źródło https://businessinsider.com.pl/technologie/nowe-technologie/apple-ulatwi-klientom-zwiekszanie-zadluzenia-mozna-wpasc-w-zly-nawyk/qj4gkb3

Popularny