Szukaj
Close this search box.

Audytor z wielkiej czwórki dostał zakaz działalności w Polsce. To efekt afery sprzed lat

Audytor z wielkiej czwórki dostał zakaz działalności w Polsce. To efekt afery sprzed lat

Deloitte, czyli jedna z czterech największych audytorskich firm na świecie (obok EY, KPMG oraz PwC), nie będzie mogła w Polsce przez trzy lata badać sprawozdań finansowych — informuje „Parkiet”.

Taką decyzję miała podjąć Polska Agencja Nadzoru Audytowego, która nie chce oficjalnie wypowiadać się na ten temat, bo decyzja nie jest jeszcze prawomocna.

Doniesienia te potwierdza firma Deloitte Audyt Sp. z o.o. Sp.k. W komentarzu cytowanym przez „Parkiet” zaznaczyła, że podjęła kroki zmierzające do odwołania się od decyzji na drodze sądowo-administracyjnej.

Zobacz także: Gigant z wielkiej czwórki chce podzielić biznes. Rozważa wejście na giełdę

Taki zakaz spowoduje problemy dla wielu polskich firm, w tym tak dużych, jak np. Orlen, które będą musiały poszukać nowego audytora.

Co robi audytor i na czym polega audyt? W uproszczeniu to kompleksowe badanie sprawozdania finansowego przez biegłego rewidenta, które powinno dostarczyć podstaw do stwierdzenia, że przedstawia ono rzetelnie i jasno sytuację majątkową i finansową oraz wynik finansowy firmy. Jest to więc bardzo odpowiedzialne zadanie i w tym kontekście konieczne jest pełne zaufanie do audytora.

Afera GetBack

Dlaczego to zaufanie zostało nadszarpnięte w przypadku Deloitte? Jak przypomina „Parkiet”, to właśnie ten audytor kontrolował sprawozdania windykatora GetBack. Afera wokół niego wybuchła około pięć lat temu. To jedna z największych afer finansowych w Polsce.

GetBack finansował swoją działalność poprzez emisję obligacji w ofertach prywatnych. W 2018 r. na jaw zaczęły wychodzić oszustwa, do jakich dochodziło w spółce windykacyjnej oraz firmach z nią współpracujących: m.in. fałszowanie sprawozdań finansowych, wyprowadzanie pieniędzy ze spółki. Po wybuchu afery okazało się, że spółka ma ogromne problemy z płynnością i nie jest w stanie spłacić inwestorów.

Pokrzywdzonych obligatariuszy jest prawie 10 tys. w tym większość to osoby prywatne. Stowarzyszenie Poszkodowanych Obligatariuszy GetBack szacuje, że w skali kraju straty poniesione w aferze GetBack przez osoby fizyczne sięgają nawet 2,5 mld zł.

Źródło https://businessinsider.com.pl/biznes/firma-z-wielkiej-czworki-dostala-zakaz-dzialalnosci-w-polsce-to-efekt-afery-sprzed/h49jpgn

Popularny