Szukaj
Close this search box.

Berkshire Hathaway notuje 40-procentowy wzrost zysków operacyjnych i rekordową ilość gotówki

Berkshire Hathaway notuje 40-procentowy wzrost zysków operacyjnych i rekordową ilość gotówki

Dochód operacyjny wyniósł 10,8 miliarda dolarów, wzrastając z 7,7 miliarda dolarów, czyli o 40,6 proc. więcej niż rok temu.

Konglomerat z siedzibą w Omaha, w stanie Nebraska, odnotował straty inwestycyjne w wysokości 23,5 miliarda dolarów w zeszłym kwartale, w porównaniu do straty 10,4 miliarda dolarów rok wcześniej.

Dział ubezpieczeń Berkshire wygenerował zyski w wysokości 2,4 miliarda dolarów, w porównaniu do straty 1,1 miliarda dolarów w tym samym kwartale ubiegłego roku. Dochody z inwestycji ubezpieczeniowych wzrosły do 2,5 miliarda dolarów, z 1,4 miliarda dolarów z tego samego okresu rok temu.

Geico, należąca do Berkshire i jedna z największych firm ubezpieczeniowych w kraju, zgłosiła zysk w wysokości 1,053 miliarda dolarów — znaczny wzrost w porównaniu do straty 759 milionów dolarów w trzecim kwartale zeszłego roku.

Berkshire wykupiło około 1,1 miliarda dolarów własnych akcji w trzecim kwartale, co daje łącznie około 7 miliardów dolarów na wykupy akcji do tej pory w 2023 roku.

Zasoby gotówkowe spółki wzrosły do 157,2 miliarda dolarów, z 147,4 miliarda dolarów w drugim kwartale tego roku.

Buffett nie ma powodów do narzekań

Buffett wcześniej w tym roku zbagatelizował obniżenie ratingu kredytowego USA przez Fitch Ratings, z najwyższej oceny AAA do AA+, mówiąc CNBC 3 sierpnia, że „Berkshire zakupiło w tym tygodniu obligacje skarbowe USA o wartości 10 miliardów dolarów, po dokonaniu takiego samego zakupu tydzień wcześniej”.

Rentowności obligacji skarbowych osiągnęły poziom niewidziany od ponad dekady w październiku, zanim cofnęły się w zeszłym tygodniu po tym, jak Rezerwa Federalna utrzymała stopy procentowe na niezmienionym poziomie po raz drugi z rzędu.

Akcje w USA odnotowały w tym roku wzrost na fali entuzjazmu związanego ze sztuczną inteligencją oraz nadziei, że Fed wkrótce przestanie podnosić stopy procentowe. To pomogło Berkshire odwrócić tendencję z zeszłego roku, kiedy rynek gwałtownie spadł.

Zagraniczne inwestycje firmy także się opłaciły. Berkshire ujawniło w 2020 roku, że zakupiło około 5 proc. udziałów w każdej z pięciu czołowych japońskich firm handlowych, co w sumie wyniosło 6,7 miliarda dolarów inwestycji w tamtym czasie. Firma podwoiła stawkę w tym roku, zwiększając swoje udziały w każdej firmie do średniej powyżej 8,5 proc., gdy rynek akcji w Japonii wzrósł do 33-letnich maksimów.

— To było jakby Bóg otworzył skrzynię i po prostu zaczął wlewać do niej pieniądze — powiedział Charlie Munger, wiceprezes Berkshire Hathaway, o inwestycjach w wywiadzie dla podcastu Acquired, który został udostępniony w październiku.

Akcje Berkshire Hathaway klasy A wzrosły o 13,9 proc. w ciągu roku do zamknięcia w piątek, osiągając jednak wynik nieznacznie gorszy od indeksu S&P 500.

Źródło https://businessinsider.com.pl/biznes/warren-buffett-93-letni-geniusz-inwestycji-z-rekordowym-zapasem-gotowki/mxexxhe

Popularny