Rada nadzorcza PZU rekomenduje ZWZ nieudzielenie absolutorium Małgorzacie Sadurskiej, Maciejowi Rapkiewiczowi, Piotrowi Nowakowi, Tomaszowi Kulikowi, Krzysztofowi Kozłowskiemu, Małgorzacie Kot, Ernestowi Bejdzie oraz Beacie Kozłowksiej-Chyle za okres pełnienia przez nich funkcji w zarządzie PZU SA w 2023 roku.
Jak podano, uzasadnieniem są informacje zebrane przez spółkę oraz przez podmioty zewnętrzne (firmy doradcze oraz kancelarie prawne) wraz z kwalifikacją prawną i ekonomiczną tych informacji dokonaną przez podmioty zewnętrzne wskazujące na nieprawidłowości mające miejsce w PZU w 2023 roku.
Zwyczajne Walne Zgromadzenie PZU zdecydowało 18 czerwca o wypłacie 4,34 zł dywidendy na akcję. Akcjonariusze zdecydowali wówczas o przerwie w obradach, zostaną wznowione w czwartek, 18 lipca. Wniosek w tej sprawie złożył pełnomocnik Skarbu Państwa.
Zgodnie z projektami uchwał, akcjonariusze PZU zdecydować mają jeszcze między innymi w sprawie udzielenia absolutorium członkom zarządu i rady nadzorczej oraz zmian w składzie rady nadzorczej PZU.
Czytaj także w BUSINESS INSIDER
W spółkach Skarbu Państwa trwa próba rozliczania poprzednich włodarzy — najczęściej członków zarządów i czasami rad nadzorczych — wybranych za czasów PiS. Na razie przybrała jedynie formę nieudzielania absolutoriów. W ubiegłym tygodniu Marek Dietl z GPW, czyli kolejny prezes ważnej państwowej spółki, nie uzyskał skwitowania.
Wcześniej akcjonariusze nie udzielili absolutoriów pięciu byłym członkom zarządu KGHM. Skwitowania za 2023 r. nie dostały już władze Orlenu na czele z byłym prezesem Danielem Obajtkiem. Tak samo bez skwitowania za ubiegły rok pozostał zarząd energetycznego Taurona, LW Bogdanka, Grupy Azoty czy PKP Cargo.
Obrady walnych zgromadzeń zostały przerwane m.in. w takich spółkach jak PKO BP, PGE, Enei czy PZU (wznowienie nastąpi w kolejnych dniach lipca, przerwa nie może być dłuższa niż 30 dni). Skarb Państwa, a ściślej rzecz biorąc Ministerstwo Aktywów Państwowych, czeka na wyniki audytów w spółkach, które będą miały wpływ na decyzję o absolutoriach dla pisowskich włodarzy. W Business Insider Polska pisaliśmy już, że dużą wagę do tematów absolutoriów przykłada nowy minister aktywów państwowych Jakub Jaworowski.
Na tym tle wyróżniają się Alior Bank, gdzie zarządowi z prezesem Grzegorzem Olszewskim i radzie nadzorczej udzielono skwitowania, oraz Bank Pekao, gdzie udzielono absolutorium zarządowi, z byłym już prezesem Leszkiem Skibą na czele, oraz dawnej radzie nadzorczej, choć potrzebna była do tego trzytygodniowa przerwa. To o tyle ciekawe, że oba podmioty kontrolowane są przez PZU.
We wtorek, 23 lipca, zostaną wznowione obrady w JSW, Enei i PKO BP, a w czwartek, 25 lipca, w Polskiego Holdingu Nieruchomości. Właśnie okazało się, że rada nadzorcza PHN rekomenduje walnemu zgromadzeniu odmowę udzielenia absolutorium wszystkim byłym członkom zarządu z wykonania przez nich obowiązków w roku obrotowym 2023.