Szukaj
Close this search box.

ChatGPT pojawi się w pojazdach elektrycznych Volkswagena jeszcze w tym roku

ChatGPT pojawi się w pojazdach elektrycznych Volkswagena jeszcze w tym roku

ChatGPT wyruszy w drogę jeszcze w tym roku. Volkswagen nawiązał partnerstwo z Cerence, aby zintegrować AI chatbota ze swoim asystentem głosowym Ida. Wśród pierwszych pojazdów, które będą obsługiwać ChatGPT, znajdą się elektryczne ID 4 i ID 3 Volkswagena, nadchodzące EV ID 7 i ID 5, oraz pojazdy z silnikiem spalinowym Tiguan, Passat i Golf. O wszystkich nowościach Volkswagen poinformował na CES 2024.

Obecnie asystent VW Ida może przyjmować komendy głosowe za pomocą aktywatora głosowego „Hej, Ida”, do funkcji takich jak wybór miejsca docelowego dla nawigacji lub regulacja klimatyzacji. Rzeczy takie jak „ustaw temperaturę na 22 stopnie” czy „nawiguj do domu” będą nadal obsługiwane lokalnie przez oprogramowanie VW. Jednak, zaczynając od drugiego kwartału 2024 roku, kierowcy i pasażerowie będą mogli zadawać Idzie bardziej złożone pytania ogólnej wiedzy i otrzymywać odpowiedzi napędzane przez ChatGPT.

Te złożone pytania, takie jak „Gdzie jest dobra autentyczna chińska restauracja w pobliżu?” czy „Gdzie mogę kupić ładowarkę do telefonu?”, będą przekazywane bezproblemowo do chmury, gdzie będą przetwarzane przez oprogramowanie Chat Pro firmy Cerence. Ida następnie otrzyma odpowiedź i przedstawi informacje pasażerowi w systemie nawigacji.

Volkswagen pokazał również wykorzystanie ChatGPT do generowania bardziej zaangażowanych i rozbudowanych odpowiedzi. Demonstracja przeprowadzona na konferencji VW na CES 2024 zawierała aktora Ewana McGregora w ID 7, pytającego czy powinien założyć kilt na nadchodzące wydarzenie, i otrzymującego odpowiedź dotyczącą tego, czy jest to odpowiedni strój na formalne zgromadzenie.

Na scenie podczas wydarzenia przedstawiciele VW i Cerence poprosili ChatGPT o odpowiedź na pytania z zakresu wiedzy ogólnej i wygenerowanie opowieści na dobranoc, która mogłaby zabawić zmęczone dziecko na tylnym siedzeniu.

Funkcjonalność ChatGPT pojawi się na desce rozdzielczej wymienionych pojazdów w II kwartale 2024 roku za pośrednictwem aktualizacji nadawanej drogą radiową.

W przyszłości VW i Cerence będą kontynuować współpracę nad rozszerzeniem zakresu możliwości ChatGPT w samochodzie oraz nad rozwojem kolejnej generacji asystenta głosowego VW, który prawdopodobnie będzie jeszcze głębiej zintegrowany z modelami językowymi i AI.

Źródło https://businessinsider.com.pl/technologie/nowe-technologie/chatgpt-pojawi-sie-w-samochodach-volkswagena-jeszcze-w-tym-roku/g1j2lc8

Popularny