Walka o klientów korporacyjnych się nasila. Pojawiają się małe start-upy, które chętnie udostępniają i tworzą modele AI skrojone na potrzeby konkretnych firm. Start-up może nie mieć zbyt wielu klientów, ale wystarczy mu kilku, za to dużych i opłacających duże zamówienia.
OpenAI dostrzegło ten trend i uważa go za zagrożenie dla swojego biznesu. Wiele firm może bowiem zdecydować się na współpracę z mniejszym dostawcą, który „dostosuje” AI pod konkretne wymagania, a przy tym zagwarantuje, że dane korporacyjne nie będą przetwarzane i wykorzystywane do trenowania sztucznej inteligencji, pozostając w całości pod kontrolą klienta.
Twórca ChatGPT dostrzega zagrożenie rynkowe i postanowił zareagować. Klienci biznesowi zyskają dostęp do GPT-4o, najnowszej wersji AI, i będą mogli dostosowywać ją do własnych potrzeb oraz wykorzystywać w bezpieczny sposób swoje dane.
Czytaj też: AI idzie po pracę junior developerów. Programiści stworzyli coś, co może ich zastąpić
Table of Contents
ToggleCzytaj także w BUSINESS INSIDER
ChatGPT na usługach firm
Funkcja o nazwie fine-tuning, która pozwoli na dostosowywanie działania AI do swoich potrzeb, zostanie udostępniona dla firm w najbliższy wtorek. OpenAI zapewni opcję prowadzenia m.in. dodatkowych szkoleń dla sztucznej inteligencji na podstawie danych z branży konkretnej firmy, czy wskazanej dziedziny.
Wyobraźmy sobie, że prowadzimy sklep internetowy specjalizujący się w sprzedaży dysków twardych. Możemy przygotować odpowiednie zestawy danych, a także wykorzystać wiedzę AI, jaką już ma na temat dysków, a następnie stworzyć „agenta AI” w formie chatbota opartego na GPT-4o. Taki chatbot po zintegrowaniu ze sklepem mógłby odpowiadać na pytania klientów, rekomendować konkretne produkty pod ich wymagania, a także udzielać wsparcia technicznego.
Sprawdź też: Korzystasz w pracy z AI? Oto, co jest zalecane, a czego lepiej nie robić
OpenAI wierzy, że fine-tuning zachęci do współpracy wiele firm, które korzystają już ze zwykłego ChatGPT, ale do tej pory nie mogły łatwo dostosować AI do swoich potrzeb i przez to korzystały z usług innych dostawców.
Warto podkreślić, że fine-tuning był dostępny w OpenAI, ale tylko do wersji GPT-4o mini. Lepsze modele, GPT-4 oraz GPT-4o, nie oferowały takich możliwości i teraz ma się to zmienić. — Uproszczenie sposobu modyfikacji modelu AI, dzięki bezpośredniej współpracy z firmami, powinno przyciągnąć klientów — uważa Olivier Godement, szef działu produktów API w OpenAI. I dodaje: — Skupiliśmy się mocno na obniżeniu barier, redukcji trudności i ilości pracy potrzebnej do rozpoczęcia.
Dla wyjaśnienia dostosowywanie AI poprzez API polega na tym, że firma może nauczyć sztuczną inteligencję specyficznych rzeczy, które są dla niej ważne, używając własnych danych. Na przykład AI może odpowiadać na pytania dotyczące swoich produktów lub usług. Dzięki temu staje się bardziej przydatna dla danej firmy, bo lepiej rozumie jej specyfikę. Proces ten odbywa się za pomocą narzędzi (API — Application Programming Interface), które umożliwiają łatwe przesyłanie danych do modelu AI bez potrzeby zaawansowanej wiedzy technicznej.
Czytaj też: Tak AI obniża barierę wejścia dla przedsiębiorców. Firmę i produkt stworzysz o wiele szybciej i taniej
Szykuje się wysyp agentów AI
Dostosowanie modelu AI nie jest skomplikowane. Trzeba wysłać swoje dane na serwery OpenAI, a następnie wyszkolić sztuczną inteligencję — średnio trwa to dwie godziny. Na razie firma będzie obsługiwać tylko dane tekstowe.
Tak gotowego „agenta” możemy później integrować z własnymi usługami i produktami. Może to doprowadzić do sytuacji, że wirtualni agenci pojawią się w wielu miejscach, jednocześnie pozbawiając pracy niektórych specjalistów z działów obsługi klienta czy wsparcia technicznego. Dla biznesu będzie to zatem niekoniecznie szansa na nowe przychody, ale na oszczędności.
Sprawdź: Ta grupa zawodowa właśnie się kurczy. Wygląda na to, że nie ma ratunku
Obecnie natomiast pojawia się coraz większa presja na to, aby wdrażać rozwiązania AI, które faktycznie przekładają się na lepsze finanse — czy to niższe koszty, czy nowe źródła przychodów.
Na razie AI pozwoliło i pozwala zarabiać głównie firmom, które produkują chipy AI (np. Nvidia), albo zajmują się szeroko pojętą infrastrukturą IT, w tym budowaniem data center oraz usługami chmurowymi. O ile niektóre przedsiębiorstwa czerpią ogromne korzyści i w niektórych miejscach np. zaczyna brakować działek pod centra danych, inne firmy coraz częściej zdają sobie sprawę, że wydały sporo środków na AI i nie przełożyło się to na zwrot z inwestycji, o czym pisaliśmy już na Business Insiderze.
Udostępnienie najnowszego modelu AI w formie fine-tuningu może sporo zmienić. Niestety, mówimy tutaj głównie o korzyściach dla pracodawców (mniejsze koszty), a nie pracowników (możliwa utrata pracy).
Czytaj też: Nie pozwól AI odebrać sobie pracy. Oto pięć trendów technologicznych na 2024 r.
Autor: Grzegorz Kubera, dziennikarz Business Insider Polska