Szukaj
Close this search box.

Chiński samochód latający gotowy do startu. Firma zbiera już zamówienia na futurystyczne auto

Chiński samochód latający gotowy do startu. Firma zbiera już zamówienia na futurystyczne auto

Latające samochody przez lata były obecne głównie w filmach lub innych dziełach popkulturowych. Równocześnie fani motoryzacji słyszeli o szalonych projektach, które mają pomóc zrealizować to marzenie o pojazdach, które mogą zarówno jeździć po drogach, jak i szybować w powietrzu. Futurystyczną wizję zdaje się spełniać chiński producent, który zachwycił uczestników targów CES (jednych z największych targów elektroniki użytkowej na świecie) pojazdem, który łączy w sobie samochód z potężnym dronem.

Zobacz także: Samochód przyszłości nie lata, za to chroni przed cyberatakami i dostarcza prąd do domu

Xpeng Aeroht, czyli największa firma produkująca latające samochody w Azji, ogłosiła 10 stycznia, że jej rewolucyjny „Land Aircraft Carrier” będzie dostępny do zamówień w ostatnim kwartale 2024 r., a dostawy do klientów rozpoczną się w 2025 r. Chiński producent kilka lat temu zaprezentował innowacyjny pojazd, który na wyposażeniu ma potężnego drona, którym mogą podróżować pasażerowie auta.

Oferowany klientom pojazd ma być pierwszym masowo produkowanym samochodem, który porusza się po normalnych drogach, ale jednocześnie oferuje kierowcom możliwość latania. Pojazd w bagażniku ma ogromnego drona pasażerskiego, który jest rozwiązaniem, o którym marzą wszyscy, którzy stoją w korkach.

Chiński samochód latający gotowy do startu. Firma zbiera już zamówienia na futurystyczne auto

Chiński producent nie poprzestał jednak na oferowaniu dwóch pojazdów, do których można się przesiadać w zależności od potrzeb. Xpeng Aeroht zachwycił uczestników prestiżowych targów CES w USA pojazdem, który jest połączeniem auta oraz śmigłowca. Xpeng AeroHT eVTOL Flying Car to pojazd, który umożliwia bezproblemowe przełączenie się z trybu drogowego na tryb podniebny. Świadczy o tym skrót VTOL, który odnosi się do możliwości pionowego startu i lądowania (eng, „vertical take-off and landing”)

Według zapowiedzi producenta w trybie jazdy latający samochód ma osiągi porównywalne z konwencjonalnymi samochodami. Natomiast tryb samolotowy jest łatwy do obsługi: pojazd jest sterowany za pomocą kierownicy i prawej dźwigni zmiany biegów, które służą do poruszania się do przodu i do tyłu, wykonywania skrętów, wznoszenia się, zawieszenia w powietrzu i opadania.

Zobacz także: Pokazano rosyjski samochód elektryczny. I od razu okrzyknięto go najbrzydszym autem w historii

Najnowszy latający pojazd, który zaprezentowała chińska firma podczas targów w Las Vegas, będzie nie tylko świetnym „gadżetem” dla indywidualnych klientów, ale także może mieć zastosowanie w funkcjonowaniu np. służb ratunkowych. Choć chiński producent zaczął już zbierać zapisy na zakup swoich dwóch innowacyjnych modeli, na razie nie zdradził, ile będą kosztować poszczególne modele.

Źródło https://businessinsider.com.pl/technologie/chinski-samochod-latajacy-gotowy-do-startu-firma-zbiera-juz-zamowienia/ty33nxw

Popularny