Szukaj
Close this search box.

Chiny odpowiadają USA. Sankcje na 12 amerykańskich firm zbrojeniowych

Chiny odpowiadają USA. Sankcje na 12 amerykańskich firm zbrojeniowych

Wśród amerykańskich firm znalazły się oddziały koncernów Lockheed Martin, Raytheon i General Dynamics – wynika z oświadczenia chińskiego MSZ.

Środki, które obejmują zamrożenie aktywów w Chinach oraz zakaz wjazdu do kraju, w tym do Hongkongu i Makau, dla wyższej kadry kierowniczej, weszły w życie w środę.

Działania te są następstwem „bezkrytycznego nakładania przez USA bezprawnych jednostronnych sankcji na szereg chińskich podmiotów” z przyczyn związanych z Rosją, przy „jednoczesnej sprzedaży broni Tajwanowi” – czytamy w oświadczeniu.

Chińskie władze uznały, że USA „zaangażowały się w jednostronne zastraszanie i przymus gospodarczy” pod adresem Pekinu.

Zobacz też: USA grożą Chinom. Szykują mocne uderzenie

Lockheed i Raytheon już kilkakrotnie były celem ogłaszanych sankcji w związku z dostawami uzbrojenia na Tajwan. W 2019 i 2020 roku Pekin informował o nałożeniu na nie sankcji, ale nie wyjaśnił, na czym miałyby one polegać ani jak miałyby być egzekwowane.

Stany Zjednoczone nie utrzymują formalnych stosunków dyplomatycznych z Tajwanem, uchodzą jednak za jego największego sojusznika i dostawcę uzbrojenia. Każda taka transakcja wywołuje reakcje Chin.

Według chińskiego resortu dyplomacji dostawy uzbrojenia na Tajwan „poważnie” naruszają zasadę „jednych Chin” oraz „suwerenność i integralność terytorialną Chin” – dodano.

Pekin uznaje demokratycznie rządzony Tajwan za część terytorium ChRL i dąży do przejęcia nad nim kontroli, nie wykluczając przy tym możliwości użycia siły.

W poniedziałek, w dniu zaprzysiężenia nowego prezydenta Tajwanu Laia Ching-te, chińskie ministerstwo finansów poinformowało o dodaniu do listy „niewiarygodnych podmiotów” firm Boeing Defense, Space & Security, General Atomics Aeronautical Systems i General Dynamics Land Systems, również argumentując tę decyzję dostarczaniem broni na Tajwan przez te przedsiębiorstwa.

Źródło https://businessinsider.com.pl/biznes/chiny-odpowiadaja-usa-sankcje-na-12-amerykanskich-firm-zbrojeniowych/bk65kzm

Popularny