Szukaj
Close this search box.

Cukrzyca, demencja, nadciśnienie. Nowe badanie o życiu koło lotnisk

Cukrzyca, demencja, nadciśnienie. Nowe badanie o życiu koło lotnisk

Zdaniem autorów badania, drobne cząsteczki i pierwiastki zawarte w paliwie lotniczym mogą być odpowiedzialne za niepożądane konsekwencje zdrowotne. Szacunki naukowców z firmy konsultingowej CE Delft, autorów badania sugerują, że aż 280 tys. przypadków wysokiego ciśnienia krwi, 330 tys. przypadków cukrzycy i 18 tys. przypadków demencji mogą być powiązane z emisjami ultradrobnych cząstek (UFP) wśród 51,5 miliona osób mieszkających wokół 32 najbardziej ruchliwych lotnisk w Europie.

UFP, cząsteczki o średnicy mniejszej niż 100 nanometrów, są szczególnie niebezpieczne, ponieważ przenikają do ludzkiego ciała, docierając do krwi, mózgu i łożyska.

Badanie oparto na wynikach wcześniejszego badania przeprowadzonego przez Holenderski Instytut Zdrowia Publicznego na lotnisku Schiphol w Amsterdamie i ekstrapolowano je na 32 najbardziej ruchliwe europejskie porty lotnicze.

Kluczowe pięć kilometrów

Najbardziej dotknięci są mieszkańcy żyjący w promieniu pięciu km od lotnisk. Szacowane średnie stężenia UFP w tych obszarach wynoszą pięć tys. cząstek/cm3, dochodząc do 10 000 cząstek/cm3 wokół takich lotnisk jak Paryż Charles de Gaulle czy Londyn Heathrow.

Badanie T&E wskazuje również na rodzaj używanego paliwa lotniczego jako kluczowy czynnik zwiększający ryzyko chorób. Przejście na tak zwane hydrorafinowane paliwo lotnicze, proces rafinacji, który usuwa siarkę i aromaty, mogłoby obniżyć poziom cząstek UFP nawet o 70 proc.

Jednak cząstki te mają kluczowe znaczenie dla wydajności paliwa lotniczego i zapewnienia szczelności podzespołów silnika. Dlatego też zalecenia T&E obejmują stworzenie nowego unijnego standardu paliwa lotniczego „ze stopniową redukcją zawartości związków aromatycznych i siarki”. Organizacja wzywa również do zakazania dalszej rozbudowy lotnisk i wprowadzenia limitów lotów, co prawdopodobnie spotka się z ostrym sprzeciwem branży.

Czy lotniska zdołają zminimalizować negatywne skutki swojej działalności dla zdrowia mieszkańców? Czy nowe regulacje w zakresie paliw lotniczych przyniosą oczekiwane rezultaty? Te pytania pozostają otwarte, ale odpowiedzi na nie może mieć istotne znaczenie dla zdrowia Europejczyków.

Źródło https://businessinsider.com.pl/technologie/nauka/nowe-badanie-o-zyciu-kolo-lotnisk/d3ysht7

Popularny