Szukaj
Close this search box.

Czas kluczowych decyzji w Orlenie. Oto rozkład jazdy najbliższego zebrania

Czas kluczowych decyzji w Orlenie. Oto rozkład jazdy najbliższego zebrania

Na wtorek 25 czerwca zaplanowane jest walne zgromadzenie akcjonariuszy Orlenu. W trakcie tego zebrania zostanie podjętych bardzo wiele ważnych decyzji. Można wyróżnić ponad 20 punktów obrad i przygotowanych jest kilkadziesiąt uchwał, które zostaną poddane pod głosowanie przez najważniejszych decydentów.

Nowy zarząd przedstawi m.in. sprawozdania finansowe za 2023 r. i podda pod głosowanie uchwałę o zatwierdzenie dokumentów. Przypomnijmy, że zysk netto grupy wyniósł ponad 20,7 mld zł. Prezes Orlenu Ireneusz Fąfara w niedawnym liście do akcjonariuszy zwrócił uwagę, że skonsolidowany wynik za 2023 r. obciążyły odpisy wartości aktywów na kwotę 17,2 mld zł.

Konsekwencją zatwierdzenia sprawozdań będzie głosowanie w sprawie podziału zysku Orlenu. Zgodnie z dotychczasową rekomendacją zarządu ponad 16 mld zł powinno zasilić kapitał zapasowy spółki. Z kolei do podziału między wszystkich posiadaczy akcji pójdzie ponad 4,8 mld zł. Jeśli pomysł zostanie zatwierdzony przez walne zgromadzenie, dywidenda na jedną akcję wyniesie 4,15 zł.

Istotnym punktem obrad będzie kwestia udzielenia absolutorium (formalny akt wyrażający poparcie) z wykonania obowiązków przez prezesa Daniela Obajtka oraz członków zarządu i rady nadzorczej, z których większość przestała pełnić funkcje w lutym 2024 r. Biorąc pod uwagę liczne oskarżenia pojawiające się w przestrzeni publicznej pod adresem poprzednich władz Orlenu oraz toczące się śledztwa w kilku sprawach, może być z tym problem.

Zobacz także: Prawnik w rozmowie z Business Insiderem tłumaczy, co może stać się po braku absolutorium dla zarządu

Kilka dni temu pisaliśmy o tym, że rada nadzorcza innej państwowej spółki (KGHM) zaleciła, aby walne zgromadzenie nie udzieliło absolutorium za 2023 r. pięciu byłym członkom zarządu miedziowego giganta. Z kolei rada PKO PB uchyliła wcześniejsze pozytywne opinie w sprawie udzielenia absolutorium.

W ramach walnego zgromadzenia przedstawione zostanie też sprawozdanie o wydatkach reprezentacyjnych, wydatkach na usługi prawne, usługi marketingowe, usługi w zakresie PR i komunikacji społecznej oraz usługi doradztwa związanego z zarządzaniem firmą w 2023 r.

Jednym z tematów będą też wynagrodzenia członków zarządu oraz rady nadzorczej Orlenu w 2023 r. Wiadomo m.in., że pensja Daniela Obajtka wyniosła średnio na miesiąc około 140 tys. zł.

Należy się też spodziewać podjęcia uchwał w sprawie ustalenia liczby członków rady i zmian w jej składzie.

Źródło https://businessinsider.com.pl/biznes/walne-zgromadzenie-w-orlenie-rozklad-jazdy-najblizszego-zebrania/zbz33sf

Popularny