Szukaj
Close this search box.

Euronet wprowadził restrykcyjne limity. UOKiK reaguje

Prezes UOKiK zdecydował o wszczęciu postępowania wyjaśniającego. Nie przesądzamy na tym etapie, czy doszło do naruszeń. Kluczowe jest ustalenie relacji pomiędzy uczestnikami rynku, w tym mechanizmów podziału opłat za transakcje wypłaty gotówki z bankomatów” — poinformowała PAP rzeczniczka prasowa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Decyzja UOKiK to odpowiedź na akcję protestacyjną największej niezależnej sieci bankomatów, czyli Euronet.

Przypomnijmy, że spółka zarządzająca ponad 7 tys. urządzeń w ramach protestu zdecydowała, że we wtorek 18 czerwca klienci będą mogli podczas jednej transakcji wypłacić maksymalnie 200 zł.

Tak wyglądały 18 czerwca 2024 r. ekrany bankomatów sieci Euronet:

Komunikat o proteście wyświetlany przez bankomaty sieci Euronet 18 czerwca 2024 r.
Komunikat o proteście wyświetlany przez bankomaty sieci Euronet 18 czerwca 2024 r. | Dawid Wolski / East News

Euronet: stawki niezmienne od 14 lat

Firma Euronet chciała w ten sposób zwrócić uwagę na problem we współpracy z operatorami płatności. Jak podnosi spółka, od 14 lat stawka za wypłatę gotówki kartą krajową, a od 2015 r. także przy użyciu kodu BLIK (tzw. interchange bankomatowy), jaką płacą Visa, Mastercard i Polski Standard Płatności (BLIK) operatorom bankomatów, praktycznie się nie zmieniła. Doprowadziło to do sytuacji, w której krajowe wypłaty gotówki realizowane są przez operatorów bankomatów w Polsce ponaddwukrotnie poniżej kosztów, jakie ponoszą oni w związku z taką usługą.

Euronet w Polsce działa od prawie 30 lat. Pierwszy bankomat w naszym kraju został zainstalowany w 1995 r. w warszawskim hotelu Marriott.

Źródło https://businessinsider.com.pl/biznes/euronet-wprowadzil-restrykcyjne-limity-uokik-reaguje/hvxj88x

Popularny