Fotowoltaika to przeżytek? Nowe urządzenie pozwoli zaoszczędzić na ogrzewaniu

Fotowoltaika to przeżytek? Nowe urządzenie pozwoli zaoszczędzić na ogrzewaniu

Amerykańska firma RedoxBlox opracowała technologię termochemicznego magazynowania energii (TCES), która ma zastąpić ogrzewanie gazem ziemnym w obiektach przemysłowych i zapewnić najtańsze magazynowanie ciepła na skalę sieciową.

Technologia TCES wykorzystuje niedrogie i dostępne w dużych ilościach surowce. Magazyny tej firmy działają w temperaturach do 1500 st. C, a ich pełne naładowanie zajmuje niecałe cztery godziny. Urządzenie — jak zapewnia producent — jest nietoksyczne, niepalne i w pełni nadaje się do recyklingu.

„Nasz cel jest prosty: wykorzystać elektryfikację i termochemiczne magazynowanie energii, aby konkurować jako zeroemisyjny zamiennik gazu ziemnego” – powiedział Joerg Petrasch, dyrektor techniczny RedoxBlox.

Swoje rozwiązanie RedoxBlox chce upowszechnić m.in. w sektorach trudnych do dekarbonizacji, w tym cementu, stali, żywności i napojów, rafinacji i produkcji chemicznej.

W tym tygodniu firma podała, że ​​uzyskała 8,9 mln dol. od Kalifornijskiej Komisji Energetycznej (CEC) i 6,7 mln dol. od Departamentu Energii Stanów Zjednoczonych (DOE).

RedoxBlox prowadzi działalność w Stanach Zjednoczonych i Europie. Główna siedziba firmy oraz ośrodek badawczo-rozwojowy znajdują się w San Diego w Kalifornii. Posiada również zakład testowania prototypów w Bend w stanie Oregon. Jej europejska spółka zależna ma siedzibę w Dornbirn w Austrii.

Źródło: pv-magazine.com

Zobacz też: Polacy chcą, by deweloperzy byli bardziej eko. To może podbić ceny mieszkań

Źródło https://businessinsider.com.pl/technologie/fotowoltaika-to-przezytek-nowe-urzadzenie-pozwoli-zaoszczedzic-na-ogrzewaniu/e32rhfj

Popularny