W poniedziałek portal linforme.com podał, powołując się na nieoficjalne informacje, że EDF wstrzymał swój sztandarowy projekt budowy małego reaktora Nuward, bo okazał się on „zbyt skomplikowany technicznie”. Zamiast tego koncern miałby realizować prostszy projekt.
We wtorek do sprawy odniósł się EDF i potwierdził, że zmienia podejście do atomowego projektu. Zapowiedział, że kontynuuje prace nad rozwojem SMR Nuward, ale wykorzysta „sprawdzone technologie w miejsce zaawansowanych innowacji”.
„Zmiana strategii rozwoju projektu SMR Nuward i dalsza realizacja projektu w oparciu o sprawdzone już technologie jest odpowiedzią na potrzeby rynku i klientów. Parametry budżetowe i harmonogram projektu pozostają zgodne z wcześniejszymi założeniami. Celem jest zapewnienie konkurencyjności produktu na europejskim i światowym rynku” — przekazał EDF w komunikacie.
Spółka podała, że projekt osiągnął, począwszy od lipca ubiegłego roku, etap prac projektowych „basic design”, podczas których zespoły inżynierów mogły szczegółowo opracować układ, systemy i wyposażenie elektrowni.
Czytaj także w BUSINESS INSIDER
„Biorąc pod uwagę zmieniającą się dynamikę rynku SMR i wnioski wyciągnięte z rozwoju SMR Nuward, grupa EDF zareagowała proaktywnie, podejmując decyzję o zmianie strategii produktowej SMR i obraniu nowej ścieżki prac. Takie ukierunkowanie projektu zapewni lepsze warunki do osiągnięcia sukcesu dzięki ułatwieniu jego technicznej wykonalności” — wyjaśnia koncern.
Jednocześnie potwierdził swoje pełne zaangażowanie w zamiar „wprowadzenia na rynek produktu SMR trzeciej generacji, aby zaspokoić rosnące zapotrzebowania dostawców energii i energochłonnych gałęzi przemysłu”.
EDF stara się obecnie o kontrakt na dostawę dużego reaktora dla drugiej elektrowni jądrowej, która miałaby powstać w ramach rządowego programu. Pierwszą na Pomorzu mają zbudować amerykańskie firmy Westinghouse i Bechtel.
W niedawnej rozmowie z Business Insiderem dyrektor generalny EDF w Polsce Thierry Deschaux zapewniał, że koncern jest zainteresowany ulokowaniem na naszym rynku także małych reaktorów.
— Nad rozwojem naszych SMR-ów na polskim rynku współpracujemy z Respect Energy. Polska jest dla małych reaktorów największym rynkiem w Europie. We Francji sektor przemysłowy jest już bardzo zelektryfikowany, większość dużych fabryk przyłączonych jest do krajowej sieci i nie potrzebuje nowych źródeł energii. Inaczej jest w Polsce, gdzie wciąż działa mnóstwo przyzakładowych kotłów węglowych. Tutaj potrzebne są nowe, zeroemisyjne źródła energii dla przemysłu, w tym SMR-y, które produkują jednocześnie energię elektryczną i cieplną, i stanowią odpowiedź na te potrzeby — podkreślił Deschaux.
Biorąc pod uwagę zapowiedzi energetycznych koncernów, pierwsze komercyjne małe elektrownie jądrowe na świecie mają ruszyć na początku lat 30.