Szukaj
Close this search box.

Gigantyczna inwestycja w Nysie. Aż 8 mld zł na nową fabrykę

Gigantyczna inwestycja w Nysie. Aż 8 mld zł na nową fabrykę

W Radzikowicach pod Nysą w sobotę oficjalnie poinformowano o planach budowy w tym miejscu fabryki produkującej części do akumulatorów w ramach projektu Ionway, stworzonego przez firmy Umicore i PowerCO. Koszt inwestycji to około 8 mld zł, a w nowym zakładzie ma powstać blisko tysiąc nowych miejsc pracy.

Zobacz też: Znana firma wygasza fabrykę w Polsce. Dramat 800 pracowników

Fabryka będzie wybudowana na terenie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Invest-Park”. Prace budowlane mają rozpocząć się w tym roku. Wytwarzane w zakładzie części akumulatorów będą dostarczane do europejskich odbiorców branży motoryzacyjnej. Jak powiedział minister rozwoju i technologii Waldemar Buda, wybór lokalizacji przez inwestorów jest dowodem na ważne miejsce naszego kraju także dla dużych graczy na rynku motoryzacyjnym.

Dalszy ciąg tekstu pod materiałem wideo

—Inwestycja Umicore i PowerCo jest najlepszym dowodem na to, że Polska należy do czołówki państw pod względem przyciągania największych, a jednocześnie najbardziej innowacyjnych inwestycji — powiedział minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Zdaniem wiceministra obrony Marcina Ociepy, budowa tak nowoczesnego zakładu w regionie opolskim w bezpośredni sposób wpłynie także na… wzrost obronności kraju.

— Gospodarka stanowi o sile naszego kraju, wpływając w ten sposób także na nasze bezpieczeństwo. Nowoczesny przemysł to oprócz wysokopłatnych stanowisk pracy, transferu nowoczesnych technologii, to także dźwignia dla gospodarki tego miasta, regionu i całego kraju. Jestem przekonany, że powstanie nowego zakładu w dalszej perspektywie będzie miało bardzo pozytywny wpływ nie tylko dla samej Nysy — powiedział Ociepa.

Przedstawiciele inwestorów wyrazili wdzięczność dla polskich władz za wsparcie przy realizacji projektu Ionway w Polsce, dzięki czemu „transformacja w zakresie elektromobilności w skali całej Europy staje się faktem”.

Polska bateryjnym gigantem

W 2022 r. wartość polskiego sektora produkcji baterii litowo-jonowych sięgnęła 38 mld zł — wynika z informacji Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych. Akumulatory litowo-jonowe stanowią już ponad 2,4 proc. całego polskiego eksportu, a wartość sektora baterii wzrosła 38-krotnie w ciągu ostatnich sześciu lat — z około 1 mld zł w 2017 r. do ponad 38 mld zł w 2022 r.

Oprócz LG Energy Solutions, w naszym kraju inwestują także inne czołowe firmy z sektora akumulatorowego, takie jak Northvolt, Umicore, SK Innovation, Capchem, Guotai Huarong, BMZ czy Mercedes-Benz Manufacturing Poland.

Źródło https://businessinsider.com.pl/biznes/gigantyczna-inwestycja-w-nysie-az-8-mld-zl-na-nowa-fabryke/9gpeh7d

Popularny