Szukaj
Close this search box.

Globalny trend w technologii to konwergencja. „Wszystko scala się w jedno”

Globalny trend w technologii to konwergencja. "Wszystko scala się w jedno"

Era konwergencji to jeden z najważniejszych trendów raportu „Business Insider Impact Future”, w którym wskazujemy 11 ważnych trendów, które zmienią świat. Biznes będzie musiał zrozumieć, że przyszła transformacja nie będzie wynikiem działania jednej konkretnej technologii, ale wielu wzajemnie napędzających i nakładających się zjawisk.

„Jesteśmy w środku supercyklu technologicznego, momentu, w którym technologia może radykalnie zmienić gospodarkę i społeczeństwa, podobnie jak kiedyś zrobiła to rewolucja przemysłowa lub wynalezienie internetu. W przeszłości te supercykle były definiowane tylko przez jedną technologię, dziś widzimy konwergencję kilku z nich, których rozwój wzajemnie się napędza” — podkreśliła na tegorocznej konferencji SXSW Amy Webb z Future Today Institute.

Analitycy ARK Ivestment, działającej od ponad 40 lat na rynku przełomowych innowacji, wypowiadają się w podobnym tonie. Przekonują, że technologie konwergentne napędzają falę nowych rozwiązań. Według ich badań konwergencja między przełomowymi technologiami zdefiniuje najbliższą dekadę i może wywołać tektoniczne zmiany w makroekonomii, o wpływie większym niż pierwsza i druga rewolucja przemysłowa. Z tego powodu w skali globalnej realny wzrost gospodarczy może przyspieszyć z 3 proc. średnio w ciągu ostatnich 125 lat do ponad 7 proc. w ciągu najbliższych 7 lat.

Technologie konwergentne. O co tu chodzi?

Technologie konwergentne to nic innego jak zestaw technologii, które łączą różne dziedziny wiedzy i różne rodzaje technologii w celu stworzenia nowych, zaawansowanych systemów, produktów czy usług. Inaczej mówiąc, konwergencja polega tutaj na integrowaniu technologii z różnych dziedzin, takich jak informatyka, biotechnologia, nanotechnologia czy kognitywistyka, w sposób, który pozwala na tworzenie bardziej zaawansowanych i złożonych rozwiązań, niż było to możliwe przy użyciu pojedynczych rozwiązań.

W dobie sztucznej inteligencji konwergencja technologiczna nabiera większego sensu i tempa, bo można o wiele łatwiej dodawać „inteligencję” do urządzeń, np. robotów czy smartfonów. Pojawia się szansa na tworzenie wielu połączeń i współprac, o których jeszcze parę lat temu nikt nie myślał, że będą możliwe. Tym sposobem mogą powstać nieoczekiwane produkty, np. komputery wzmocnione przez nowe rodzaje danych i AI, które wykonują nowe zadania lub te same, ale w inny, lepszy sposób (szybciej, bardziej kreatywnie, czy taniej).

Multimodalność, dominacja danych syntetycznych czy modele LLM to tylko niektóre z przykładów technologii, które wchodzą w interakcję z innymi rozwiązania i mogą w ramach konwergencji stworzyć nowe modele biznesowe.

Ważne cechy konwergencji w technologiach:

  • Interoperacyjność — technologie te są projektowane tak, aby różne systemy i urządzenia mogły współpracować ze sobą w sposób harmonijny, co pozwala na wymianę danych i współdziałanie.
  • Innowacyjność — dzięki łączeniu różnych technologii możliwe jest tworzenie innowacyjnych rozwiązań, które wcześniej były niemożliwe do osiągnięcia.
  • Skalowalność i adaptacyjność — technologie konwergentne są często projektowane tak, aby mogły być skalowane i dostosowywane do różnych zastosowań i warunków.

Szybko, coraz szybciej

Obecnie wręcz wszystko rośnie w tempie wykładniczym. Analitycy podkreślają do tego, że sztuczna inteligencja jeszcze bardziej przyspiesza rozwój poszczególnych segmentów i rozwiązań.

Pogłębiające się przyspieszenie i konwergencja technologii spowodują, że modele mentalne dominujące obecnie w biznesie przestaną być wystarczające. Jak czytamy w raporcie Business Insidera, przestaniemy przyglądać się rozwojowi poszczególnych technologii w odosobnieniu do pozostałych zjawisk.

Analizując biznesowe możliwości, często popadamy dziś w pułapkę nadmiernego skupienia się na pojedynczych gorących trendach oraz szumie wokół konkretnych rozwiązań rynkowych. Tymczasem w oderwaniu od siebie, trendy oferują ograniczony wgląd w przyszłość. Tym, co ujawnia długoterminowe i kluczowe zmiany, jest wzajemne ich oddziaływanie. Nie chodzi tylko o dostrzeżenie, że tempo rozwoju poszczególnych zjawisk jest imponujące, ale również, że mają one zdolność do wzajemnego potęgowania efektów. I taka właśnie jest przyszłość: pierwsze skrzypce grają w niej technologie konwergentne. Wszystko scala się w jedno.

Źródło https://businessinsider.com.pl/technologie/nowe-technologie/globalny-trend-w-technologii-to-konwergencja-wszystko-scala-sie-w-jedno/krqd25h

Popularny