Szukaj
Close this search box.

Historyczny występ Polski na ME w Serbii. Wrocławianki jadą na igrzyska!

Historyczny występ Polski na ME w Serbii. Wrocławianki jadą na igrzyska!

Polskie pływanie odzyskuje znaczące miejsce w Europie. W generalnej klasyfikacji medalowej mistrzostw Europy, zakończonych 23 czerwca, nasi pływacy znaleźli się na 4. pozycji. Na 6. uplasowali się skoczkowie. ME w stolicy Serbii były najlepszym występem biało-czerwonych od wielu lat.

Reprezentacja Polski zdobyła aż 18 medali. Złoty, srebrny i brązowy wywalczyli skoczkowie do wody. Aż 15 przywieźli pływacy:

  • 3 złote;
  • 6 srebrnych;
  • 6 brązowych.

Prezes Polskiego Związku Pływackiego, Otylia Jędrzejczak, nie ukrywa dumy z sukcesu naszej kadry. Dla wielu zawodników te zawody były ostatnim sprawdzianem przed igrzyskami, które w stolicy Francji zaczynają się 26 lipca.

Wrocławianki z medalami na ME

Ostatniego dnia ME, w niedzielę, medali wygrali aż pięć. Były rekordy Polski i rekordy życiowe. Ze złota dwukrotnie cieszyła się zawodniczka klubu Juvenii Wrocław, Dominika Sztandera. Najpierw była pierwsza na dystansie 50 m stylem klasycznym, w czasie 30,55 sekundy, czym poprawiła własny rekord Polski o cztery setne. Pływaczka dołączyła do wąskiego grona polskich mistrzyń Europy na długim basenie.

Dominika Sztandera popłynęła również w zwycięskim składzie sztafety 4×100 m stylem zmiennym. Wspólnie z Adelą Piskorską, Pauliną Pedą i Kornelią Fiedkiewicz poprawiły rekord Polski, pierwszy raz łamiąc barierę czterech minut – 3:58,71 s.

Chwilę po paniach srebro w tej samej konkurencji wywalczyli mężczyźni. Ksawery Masiuk, Jan Kałusowski, Jakub Majerski i Kamil Sieradzki stoczyli zaciętą walkę o podium. Ostatecznie zajęli 2. miejsce z czasem 3:33,44 s; przegrywając z Austriakami zaledwie o trzy setne.

Tego samego dnia Ksawery Masiuk zdobył indywidualny brąz na 100 m stylem grzbietowym. Zawodnik uzyskał czas 53,56 s.

Piąty medal tego dnia należał do skoczków wodnych. Nasz duet: Kacper Lesiak i Andrzej Rzeszutek zajął 3. miejsce. W finale udało się pokonać Włochów, wyprzedzając ich w ostatnim skoku.

Zobacz również

Kierunek: Paryż 2024

Z powodu burzy i deszczu zawody były często przerywane. Nie przeszkodziło to jednak naszej reprezentacji w pobijaniu rekordów.

Złoto i brąz wywalczyła Adela Piskorska: odpowiednio na 100 m i 50 m stylem grzbietowym.

Na podium stanęli też bracia Chmielewscy. Krzysztof zdobył srebro na 200 m stylem motylkowym oraz wypełnił minimum olimpijskie na 800 m stylem dowolnym. O ponad 6 sekund poprawił rekord życiowy. Michał ma brąz na 200 m stylem motylkowym.

Z krążków cieszyła się także sztafeta mieszana 4×100 m stylem dowolnym. Mateusz Chowaniec, Kamil Sieradzki, Zuzanna Famulok i Kornelia Fiedkiewicz walczyli o podium z Węgrami, Serbami, Niemcami i Izraelczykami. Nasi reprezentanci zajęli 2. miejsce. Dopłynęli do mety z czasem 3:26,53 s.

Do medalu niewiele zabrakło sprinterce z Juvenii Wrocław. Kornelia Fiedkiewicz zajęła 4. miejsce na dystansie 100 m stylem dowolnym. W finale poprawiła rekord życiowy i złamała 56 sekund (55,93).

Teraz niektórych naszych reprezentantów z Belgradu czekają kolejne tygodnie przygotowań do olimpijskich zmagań. Ceremonię otwarcia igrzysk w Paryżu zaplanowano na 26 lipca. W kadrze na IO są obie wrocławianki.

Autorka tekstu: Zuzanna Szarczyńska

Popularny