I znów kilkaset osób straci pracę w Amazonie

I znów kilkaset osób straci pracę w Amazonie

Daniel Rausch, wiceprezes Amazona, który kieruje zespołami pracującymi nad Alexą i działem strumieniowania Fire TV firmy, powiedział, że spółka „zmienia niektóre z wysiłków, aby lepiej dostosować je do priorytetów biznesowych”. Skupi się m.in. na budowaniu możliwości napędzanych przez generatywną sztuczną inteligencję. — Zmiany prowadzą nas do zakończenia niektórych inicjatyw, co skutkuje eliminacją kilkuset stanowisk — skomentował. Jednocześnie Rausch nie sprecyzował, które inicjatywy zostaną wyeliminowane.

Głosowy asystent Alexa napędza miliony inteligentnych głośników Echo i innych urządzeń w domach, ale Amazonowi trudno było poszerzyć użyteczność oprogramowania poza stosunkowo podstawowymi zadaniami, takimi jak sprawdzanie pogody i odtwarzanie muzyki.

Pojawienie się pozornie bardziej zdolnych narzędzi konwersacyjnych, takich jak ChatGPT, napędzanych przez generatywną AI, podkreśliło braki oprogramowania Amazona. Zespoły w firmie pracują nad wzbogaceniem Alexy o więcej możliwości AI.

Amazon, który przez większość swojego istnienia unikał masowych zwolnień, rozpoczął największe w swojej historii zwolnienia około roku temu, ostatecznie redukując 27 000 stanowisk korporacyjnych po tym, jak zatrudnienie podczas pandemii sprawiło, że firma miała zbyt wielu pracowników.

Spółka pogłębiła zwolnienia, gdy ogłosiła kolejne 9000 zwolnień w marcu, które według dyrektora generalnego Andy’ego Jassy’ego miały dotknąć dział usług w chmurze, zasobów ludzkich, reklamy i serwisu strumieniowania na żywo Twitch.

Dalsza część pod materiałem wideo

Od tego czasu firma kontynuuje poszukiwania oszczędności, co czasami prowadzi do kolejnych zwolnień. Amazon ostatnio zlikwidował miejsca pracy w swoim dziale muzycznym i jednostce gier wideo oraz zamknął swoje fizyczne sklepy odzieżowe.

Rausch powiedział, że pracownicy w USA i Kanadzie, którzy mają zostać zwolnieni, zostaną poinformowani o tym fakcie jeszcze dzisiaj. Pracownicy w Indiach dowiedzą się o tym w przyszłym tygodniu, a cięcia w innych krajach mogą nastąpić zgodnie z innymi harmonogramami, aby umożliwić konsultacje z grupami pracowników lub z innymi powodów.

Źródło https://businessinsider.com.pl/technologie/nowe-technologie/alexa-w-klopotach-amazon-redukuje-stanowiska-i-zmienia-priorytety/252dw53

Popularny