Szukaj
Close this search box.

iPhone 15 z ceną dochodzącą do absurdalnych. Drogo i drożej

iPhone 15 z ceną dochodzącą do absurdalnych. Drogo i drożej

Inflajca, wyższe koszty produkcji, ale też różne zawirowania z kursami walut powodują, że najnowsze telefony Apple’a są bardzo drogie. Poniżej przedstawiamy dokładne ceny wszystkich modeli.

Warto dodać, że wersja 15 Pro Max ma ekran o przekątnej 6,7 cala, podobnie jak wersja 15 Plus. Pozostałe, tj. iPhone 15 oraz 15 Pro, oferowane są z ekranami 6,1-calowymi.

Sprawdź: Ten podatek muszą zapłacić miliony Polaków. Zbliża się ważny termin

Trudno uzasadnić tak wysokie ceny smartfonów. Tym bardziej że w zestawie Apple dołącza tylko przewód zasilający USB-C, bez np. słuchawek bezprzewodowych czy innych akcesoriów.

Apple iPhone 15. Kiedy rozpoczną się dostawy telefonów?

Telefony iPhone 15 są już dostępne na stronie Apple’a, ale zamówienia będzie można składać dopiero 15 września. Sama sprzedaż ruszy zaś od 22 września.

Kupując iPhone’a, sprawdzajmy ceny w sklepach online. Niektórzy sprzedawcy mogą dodawać jeszcze swoje marże, a wtedy iPhone robi się nagle jeszcze droższy. Dobrym pomysłem jest analizowanie cen w porównywarkach takich jak Skapiec.pl. Zdarza się bowiem, że niektóre sklepy celowo sprzedają telefony nieco taniej, licząc na to, że klienci zdecydują się np. na dokupienie akcesoriów lub innych produktów, na których sklepy mają wysokie marże.

Czytaj też: Co się dzieje ze złotym? Po ile jest frank, a ile trzeba dać za dolara i euro? Aktualne kursy walut

Telefony iPhone pozostają kultowe na rynku. Od momentu premiery pierwszego iPhone’a w 2007 roku, Apple zdobyło serca milionów użytkowników na całym świecie. Choć rynek jest obecnie zdominowany przez wiele marek, iPhone wyróżnia się w tłumie i przyciąga wierną grupę nabywców.

Jednym z głównych powodów jest niewątpliwie jakość i design iPhone’a. Apple jest znane z tworzenia produktów premium, które łączą w sobie estetykę z funkcjonalnością. Metalowa i szklana konstrukcja (a w wypadku iPhone’ów 15 to aluminium, barwione szkło, a także tytan i teksturowane matowe szkło w wersji Pro), precyzyjne wykończenia oraz eleganckie linie sprawiają, że iPhone jest pożądany nie tylko jako narzędzie, ale też jako przedmiot luksusu.

Sprawdź: iPhone 15. Dane i parametry

System iOS, na którym działa iPhone, to kolejny czynnik przyciągający użytkowników. Jest on ceniony za swoją stabilność, szybkość i bezpieczeństwo. Co więcej, Apple regularnie aktualizuje iOS, dostarczając wszystkim kompatybilnym urządzeniom najnowsze funkcje jednocześnie. Dowiedz się, co ciekawego znajdziemy w iOS 17.

Jak długo Polak musi pracować, aby kupić iPhone’a?

W formie ciekawostki prezentujemy wyniki analiz specjalistów z Picodi Polska. Analitycy firmy zestawili lokalne ceny iPhone’a 15 Pro (128 GB) z wynagrodzeniami i obliczyli Index iPhone’a, czyli wartość smartfona wyrażoną w roboczodniach.

Flagowiec iPhone 15 Pro w podstawowej konfiguracji kosztuje w Polsce 5999 zł. Polak zarabiający średnią krajową (5429 zł netto) musi odkładać wszystkie pieniądze zarobione w ciągu 23,2 dnia, aby uzbierać na tego smartfona.

Przeciętny Czech uzbiera pieniądze na nowego iPhone’ą w 18,2 dnia, a Niemiec – w 9,5 dnia. Z kolei Amerykanin będzie mógł kupić takiego smartfona już po 5,3 dnia pracy.

Outsiderami rankingu są Turcja (123,7 dnia), Filipiny (79,5 dnia) oraz Brazylia (66,6 dnia).

Autor: Grzegorz Kubera, dziennikarz Business Insider Polska

Źródło https://businessinsider.com.pl/technologie/iphone-15-czy-warto-placic-az-tyle-za-najnowszy-model-applea/6ytdfn8

Popularny