Szukaj
Close this search box.

Izrael to stolica start-upów. Co kształtuje innowacyjność tego kraju?

Pomimo ograniczonego dostępu Izraela do użytecznych zasobów, jego zdolność do adaptacji, zmiany i innowacji okazała się idealnym tłem dla przedsiębiorczości i prowadzenia biznesu. Nic dziwnego, że kraj ten nazywany jest narodem start-upów (z ang. Start-up Nation).

Każde państwo opiera się na różnych aspektach, jeśli chodzi o bogactwo czy potęgę wojskową. Innowacyjni przedsiębiorcy, którzy inwestują pewną sumę kapitału, czasu i energii w liczne pomysły, stanowią główne silniki budowy znacznej ilości indywidualnego bogactwa i narodowego dobrobytu. Izrael jest największym przykładem tak niezwykłej gospodarki.

Autorzy „Start-up Nation” w popularnej książce ilustrują długoterminowy plan kraju i sposób, w jaki izraelscy biznesmeni dokonują mądrych inwestycji, aby zdywersyfikować swoje portfolio.

Zobacz także: Upada mit potęgi izraelskiego uzbrojenia? Ekspert: to zawsze był tylko mit

Kraj start-upów

Książka „Start-up Nation: The Story of Israel’s Economic Miracle” analizuje ekonomię Izraela, starając się wyjaśnić, jak stosunkowo nowy, mały i pozbawiony zasobów kraj stał się jedną ze stolic start-upów na świecie. Autorzy eksplorują gospodarkę, kulturę, politykę oraz dzieje Izraela, aby odpowiedzieć na pytanie, jak w ciągu dekady Izrael wyłonił się jako czołowy innowator na świecie.

Wizualizacje Tel Awiwu jako miejsca, w którym powstają innowacyjne start-upy
Wizualizacje Tel Awiwu jako miejsca, w którym powstają innowacyjne start-upy | Wizualizacja DALL-E 3.0 / Mat. własne

W „Start-up Nation” (premiera miała miejsce w 2011 r.) poruszono kluczowe pytanie: Jak to się stało, że Izrael – kraj z populacją 7,1 mln osób, zaledwie 60-letni, otoczony wrogami, w stanie ciągłej wojny od czasu swojego założenia, bez naturalnych zasobów – wyprodukował więcej start-upów niż duże, relatywnie spokojne i stabilne narody takie jak Japonia, Chiny, Indie, Korea, Kanada i Wielka Brytania.

Zgodnie z analizą przedstawioną w książce, autorzy odrzucają argument związany z wyjątkowością etniczną lub religijną, uznając obowiązkową służbę wojskową oraz imigrację za główne czynniki przyczyniające się do wzrostu gospodarczego Izraela.

Kultura Sił Obronnych Izraela (IDF), w których służba jest obowiązkowa dla większości młodych Izraelczyków, dostarcza potencjalnym przedsiębiorcom możliwości rozwoju szerokiej gamy umiejętności i kontaktów. W IDF ceni się kreatywność i inteligencję w stosunkowo niehierarchicznym środowisku, a żołnierze są zachęcani do improwizacji, nawet jeśli oznacza to łamanie niektórych zasad.

Autorzy zauważają, że w IDF młodzi oficerowie zwracają się do swoich przełożonych po imieniu i mają prawo zwrócić uwagę, jeśli coś jest robione źle. W takim otoczeniu ani ranga, ani wiek nie mają znaczenia, co sprzyja kulturze innowacyjności i przedsiębiorczości.

Wizualizacje Tel Awiwu jako miejsca, w którym powstają innowacyjne start-upy
Wizualizacje Tel Awiwu jako miejsca, w którym powstają innowacyjne start-upy | Wizualizacja DALL-E 3.0 / Mat. własne

Z tego powodu autorzy twierdzą, że dwa główne czynniki przyczyniające się do sukcesu ekonomicznego Izraela to właśnie obowiązkowa służba wojskowa oraz imigracja.

Kultura Sił Obronnych Izraela (IDF) dostarcza potencjalnym przedsiębiorcom okazji do rozwoju umiejętności oraz nawiązania ważnych kontaktów. Z kolei imigracja wniosła do Izraela różnorodność doświadczeń i perspektyw, które również mają znaczenie dla kultury innowacyjności kraju.

Zobacz także: USA doposażają Izrael. Okręty, samoloty i tajemnicza amunicja [ANALIZA UZBROJENIA]

Wybrane start-upy z Izraela

W Izraelu powstało wiele innowacyjnych start-upów, które zdobyły uznanie na arenie międzynarodowej. Kilka popularnych to:

Tailor Brands

Lokalizacja: Tel Awiw

Branża: technologie, marketing

Założyciele: Nadav Shatz, Tom Lahat, Yali Saar

Inwestorzy: GoDaddy, Pitango VC

Tailor Brands to start-up oferujący usługi związane z budowaniem marki i tworzeniem małych przedsiębiorstw. Wykorzystuje sztuczną inteligencję do personalizacji logotypów i stron internetowych, a także ułatwia tworzenie spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, co przyczynia się do uproszczenia procesu zakładania firmy.

Monday.com

Lokalizacja: Tel Awiw

Branża: zarządzanie projektami, SaaS

Założyciele: Eran Zinman, Roy Mann

Inwestorzy: Zoom, Salesforce Ventures

Monday.com to start-up z sektora zarządzania projektami, który umożliwia zespołom organizowanie i usprawnianie swoich procesów roboczych.

Helios

Lokalizacja: Tel Awiw

Branża: oprogramowanie

Założyciele: Eli Cohen, Ran Nozik

Inwestorzy: Entree Capital, Amiti Ventures

Helios koncentruje się na pomocy użytkownikom w rozwiązywaniu problemów, zrozumieniu i testowaniu wszystkich swoich usług i aplikacji. Zapewnia narzędzia dla developerów i specjalistów IT.

Jolt

Lokalizacja: Tel Awiw

Branża: edtech, edukacja, Business Intelligence

Założyciele: Lior Frenkel, Nadav Leshem, Nitzan Cohen Arazi, Roei Deutsch

Inwestorzy: Balderton Capital, Octopus Ventures, UpWest, Hillsven Capital

Jolt to start-up technologiczny z sektora edukacyjnego. Pomaga ludziom w znalezieniu pracy w branży technologicznej, oferując liczne kursy i bootcampy. Osoby, które ukończyły kursy Jolt, pracują m.in. w Uberze, Netfliksie czy w Shopify.

Beewise

Lokalizacja: Beit HaEmek

Branża: agtech, rolnictwo, sztuczna Inteligencja

Założyciele: Boaz Petersil, Eliyah Radzyner, Hallel Schreier, Saar Safra, Yossi Sorin

Inwestorzy: Insight Partners

Beewise tworzy urządzenie do automatyzacji pracy ula. Umożliwia pszczelarzom na całym świecie opiekę nad swoimi pszczołami i zarządzanie ulami w sposób zdalny. Działa w niszowej branży, osiągając duże sukcesy.

Enso Security

Lokalizacja: Tel Awiw

Branża: cyberbezpieczeństwo, usługi informacyjne

Założyciele: Barak Tawily, Chen Gour Arie, Roy Erlich

Inwestorzy: YL Ventures

Enso Security oferuje usługi z zakresu zarządzania bezpieczeństwem aplikacji od początku do końca (end-to-end). Ma szereg rozwiązań zabezpieczających, np. do zarządzania ryzykiem.

Biobeat

Lokalizacja: Petah Tikva

Branża: biotechnologia, opieka nad osobami starszymi, opieka zdrowotna, IoT

Założyciel: Arik Ben Ishay

Inwestorzy: Menomadin Foundation, Hangar 51

Biobeat wykorzystuje sztuczną inteligencję i uczenie maszynowe w zakresie zdrowia. Opiera się na dużych zbiorach danych, aby dostarczać przydatne informacje na temat opieki nad pacjentem. Nie tylko analizuje dane, ale także je generuje, korzystając z opatentowanego czujnika do ciągłego monitorowania parametrów życiowych.

Miejsce innowacji

Powyższe firmy zdobyły uznanie dzięki innowacyjnym rozwiązaniom w swoich branżach, a ich historia sukcesu jest ściśle związana z unikalnym ekosystemem start-upowym w Izraelu, który jest uważany za jeden z najbardziej obiecujących na świecie.

Izrael już od lat kojarzy się ze sprzyjającym środowiskiem dla innowacji i przedsiębiorczości. Inne kraje mogą tylko pozazdrościć takiego ducha przedsiębiorczości.

Autor: Grzegorz Kubera, dziennikarz Business Insider Polska

Źródło https://businessinsider.com.pl/technologie/nowe-technologie/izrael-jako-stolica-start-upow-sekrety-innowacyjnosci-malego-kraju/zxgnfd5

Popularny