Szukaj
Close this search box.

Izraelscy naukowcy stworzyli zarodek ludzki, ale bez użycia plemnika i komórki jajowej

Izraelscy naukowcy stworzyli zarodek ludzki, ale bez użycia plemnika i komórki jajowej

To może być gigantyczny przełom w medycynie, który równocześnie na pewno spotka się ze stanowczym sprzeciwem wielu środowisk. Naukowcy z Izraela wytworzyli ludzki zarodek, przy czym dokonali tego bez korzystania z plemnika i komórki jajowej. Eksperyment nie miał za cel przełom w genetyce, a jedynie — zgodnie z wyjaśnieniami naukowców — pomóc lepiej zrozumieć fazy ciąży.

Zobacz także: W szpitalu jak w restauracji? Jak to możliwe mówi dyrektor gdańskiego szpitala

W laboratoriach Instytutu Naukowego Weizmanna naukowcy prowadzą badania, które mają lepiej poznać procesy, które zachodzą w pierwszych tygodniach po zapłodnieniu komórki jajowej. Przechodzenie zygoty w zarodek, a następnie płód to kluczowe momenty, w których często dochodzi do poronień oraz wykształcania ewentualnych wad wrodzonych. Faza ta jest równocześnie wciąż słabo poznana.

Izraelscy naukowcy stworzyli zarodek ludzki, ale bez użycia plemnika i komórki jajowej

Izraelscy naukowcy wytworzyli w warunkach laboratoryjnych embrion, który istotnie różni się od zwyczajowego embrionu, do którego powstania niezbędne komórka jajowa i plemnik. Zespół naukowców, któremu przewodzi Jacob Hanna, wykorzystał komórki macierzyste, które zaprogramowano tak, aby mogły się stać dowolnym typem tkanki. W następnym etapie prac użyto środków chemicznych, aby przekształciły się w odpowiednie komórki – epiblastów (które normalnie stają się właściwym zarodkiem, a później płodem), trofoblastów, hipoblastów oraz pozazarodkowe komórki mezodermy.

Zobacz także: Mało kto wie, czym zajmuje się firma miliardera. Wśród klientów są CIA i FBI

Naukowcy wymieszali 120 takich komórek, a później pozwolili im się rozwijać w swoim tempie. W jednym przypadku na 100 mieszanka spontanicznie zaczęła przekształcać się w strukturę, która przypomina przypominającą ludzki embrion. Wyniki swoich badań zespół izraelskich naukowców opublikował w czasopiśmie naukowym „Nature” i określił to jako pierwszy „kompletny” model zarodka, który naśladuje wszystkie kluczowe struktury wczesnego embrionu. Szef zespołu stwierdził, że „to naprawdę podręcznikowy ludzki embrion w 14. dniu życia”.

Źródło https://businessinsider.com.pl/technologie/naukowcy-stworzyli-zarodek-ludzki-bez-uzycia-plemnika-i-komorki-jajowej/t1w0g4z

Popularny