Podczas pierwszych tygodni będzie ci łatwo utracić wagę, zwyczajnie przerzucając się na zdrowszą dietę. Gdy jednak twój metabolizm przyzwyczai się do niej, nie będziesz już spalał tak wielu kalorii. Utrata kolejnych kilogramów będzie trudniejsza.
Co gorsze, wraz z utratą tłuszczu zaczniesz odczuwać większy apetyt. Po posiłku komórki tłuszczowe wydzielają do krwiobiegu hormon zwany leptyną. Gwałtowny wzrost poziomu leptyny sygnalizuje mózgowi, że jesteśmy najedzeni i powinniśmy przestać jeść.
Zobacz także: 6 sztuczek, jakie stosują ludzie z różnych krajów, by nie przytyć
Ludzie, którzy tracą na wadze, mają coraz mniej tłuszczu, więc w ich organizmach następuje zauważalny spadek poziomu leptyny. Skany mózgu otyłych pacjentów, którzy stracili 10 proc. swojej wagi, wykazały, że obniżony poziom leptyny prowadzi do wzrostu aktywności w obszarach mózgu odpowiedzialnych za kontrolę nad łaknieniem.
W rezultacie nie tylko zwiększa się apetyt, ale silniejsza jest przede wszystkim chęć jedzenia tłustych, wysokokalorycznych pokarmów, ponieważ mózg próbuje przywrócić poziom leptyny do normalnego stanu.
Jak zwalczyć chęć objadania się?
Zwalczenie chęci obżerania się pizzą i pączkami jest jednak warte wysiłku. Efektem jest zmniejszenie ryzyka chorób serca, nadciśnienia, wysokiego poziomu cholesterolu oraz cukrzycy typu 2. Poza tym naukowcy badający ludzi z nadwagą odkryli, że utrata pół kilograma wagi zmniejsza obciążenie kolan aż o dwa kilogramy.
Zobacz także: Jak schudnąć bez stosowania diety? Oto 11 popartych badaniami naukowymi nawyków
Utrata nadmiaru wagi zmniejsza również nacisk na naczynia krwionośne, zwiększa przepływ krwi do mózgu i wspomaga jego ogólne funkcjonowanie. Niektóre badania wykazały, że ludzie, którzy poddali się zabiegowi liposukcji, już w ciągu pierwszych trzech miesięcy doświadczyli polepszenia pamięci, koncentracji i umiejętności rozwiązywania problemów.
Skany mózgu wykazały również, że ludzie, którzy schudli i utrzymywali poziom wagi przez dziewięć miesięcy, reagowali inaczej niż przed utratą kilogramów, gdy zostały im pokazane zdjęcia wysokokalorycznego jedzenia. Ośrodek przyjemności w mózgu nie reagował w tak samo silny sposób. Zwalczanie zachcianek już na samym początku pozwoli nam łatwiej kontrolować je w przyszłości.