Wakacje i długotrwała ekspozycja na promienie słoneczne często pozostawiają na skórze twarzy niechciane efekty fotostarzenia się skóry. Jak je rozpoznać? Mogą być widoczne jako piegi, plamy i przebarwienia oraz zmarszczki, które wskazują na nieubłagany upływ czasu. Skóra traci nawilżenie i zdolność do regeneracji. Równocześnie słabnie naturalna produkcja kolagenu i elastyny. Doprowadza to do pogłębiania się już istniejących zmarszczek i powstawania nowych. Wiele wskazuje na to, że dobry czas na zabiegi odmładzania przy użyciu lasera to czas po wakacjach, czyli jesień.
Table of Contents
ToggleNa czym polega odmładzanie laserem?
Zmarszczki pojawiają się na skórze jako naturalny efekt upływu czasu. Jednak istnieją czynniki, które przyspieszają ich powstawanie. Częste i długie opalanie się znacznie osłabia skórę twarzy. Może stracić swój młodzieńczy wygląd i zdolność do naturalnej regeneracji. Gdy skóra nie wytwarza wystarczającej ilości kolagenu i elastyny, powstają nowe zmarszczki. Odmładzanie laserem to zabieg, który pomaga rozwiązać problemy związane z osłabieniem zdolności do naturalnej regeneracji skóry. Zabieg polega na naświetlaniu skóry promieniami lasera, które pobudzają produkcję kolagenu oraz stymulują regenerację tkanek. Po zabiegu można oczekiwać rozjaśnienia przebarwień, zmniejszenia drobnych zmarszczek i poprawy jędrności skóry. Poprawia się też napięcie skóry oraz jej wygląd przez zmniejszenie wielkości porów. Spłycenie zmarszczek może pozytywnie wpłynąć na wygląd twarzy zarówno kobiety, jak i mężczyzny.
Spodziewane efekty fotoodmładzania:
- poprawa struktury skóry;
- zmniejszenie drobnych zmarszczek;
- poprawa napięcia skóry;
- zmniejszenie widoczności porów;
- wyrównanie kolorytu skóry;
- rozjaśnienie przebarwień.
Fotoodmładzanie na przebarwienia skóry
Laserowe zabiegi odmładzania mają m.in. pomóc wyrównać koloryt skóry i rozjaśniać przebarwienia, a dodatkowo po zabiegu można spodziewać się ujędrnienia skóry i widocznego zwężenia porów. Zabieg polega na kontrolowanej ilości mikrouszkodzeń na skórze i ich precyzyjnym rozmieszczeniu. Światło lasera rozgrzewa komórki barwnikowe wypełnione pigmentem, a następnie w zaplanowany i kontrolowany sposób je uszkadza. Jesień to zdaniem ekspertów najlepszy czas na zabiegi laserowe na twarz ze względu na niskie promieniowanie UVA i UVB, które jest często bezpośrednią przyczyną powstawania ciemniejszych plam na twarzy. Warto zaznaczyć, że jeden zabieg nie wystarczy, aby wyrównać koloryt skóry. Zabieg odmładzania laserowego jest przeznaczony dla mężczyzn i kobiet w każdym wieku mających przebarwienia różnego pochodzenia. Natomiast zależnie od rodzaju przebarwień, zaleca się wykonanie 2 do 6 zabiegów w odstępach co 4 do 6 tygodni, by zapewnić sobie jak najlepsze efekty.
Jak planować zabiegi odmładzania laserowego?
Do decyzji o wykonaniu fotoodmładzania warto podejść w sposób zaplanowany i skoordynowany z harmonogramem innych aktywności. Zależnie od rodzaju przebarwień zaleca się wykonanie min. 2 zabiegów, a maksymalnie 6 zabiegów w odstępach 4–6 tygodni. W gabinetach Time for Wax po sprawdzeniu fototypu skóry oraz omówieniu przeciwwskazań do wykonania zabiegu można zaplanować serię naświetlań. Konsultantki pomogą zaplanować najlepszy moment zarówno na pierwszy, jak i ostatni przewidywany zabieg np. przed sesją zdjęciową, weselem lub wyjazdem na wakacje.
Miesiące z umiarkowaną aktywnością słońca to najbardziej sprzyjająca pora na wykonanie zabiegów fotoodmładzania skóry w gabinecie. Wrzesień–grudzień to najlepszy okres w ciągu roku, ponieważ cera nie jest wtedy narażona na działanie słońca w tak dużym stopniu jak latem. Fotoodmładzanie można zaplanować w okresie jesienno-zimowym, biorąc pod uwagę zalecenia dotyczące innych aktywności, jak korzystanie z solarium, czy wykonywanie profesjonalnych zabiegów pielęgnacyjnych na twarz, a także stosowanie niektórych leków.
Czego nie robić przed fotoodmładzaniem?
W związku z istotnymi przeciwwskazaniami do wykonania zabiegu fotoodmładzania należy unikać niektórych aktywności. Na miesiąc przed zabiegiem nie powinno się opalać się na słońcu ani w solarium. Nie powinno się również stosować samoopalaczy i kremów brązujących. Przy okazji warto przypomnieć, że im ciemniejsza skóra, tym intensywniejsze będą reakcje na zabieg laserowy oraz większe prawdopodobieństwo pojawienia się skutków ubocznych. Zabiegów odmładzania laserem nie powinno się wykonywać także w przypadku regularnego zażywania leków, które zwiększają wrażliwość skóry na działanie światła.
Przed fotoodmładzaniem nie powinno się korzystać z depilacji polegającej na wyrywaniu włosków woskiem, pęsetą czy depilatorem. Trzeba unikać też plastrów i kremów do depilacji oraz peelingów głęboko złuszczających skórę. Na miesiąc przed wykonaniem zabiegu laserem należy unikać mikrodermabrazji, jak i stosowania preparatów z pochodnymi witaminy A, m.in. z retinolem. Ponadto niewskazane jest stosowanie kosmetyków mających w składzie kwasy oraz witaminę C.