Szukaj
Close this search box.

Kiedyś Polacy kupowali znicze całymi zgrzewkami. „Teraz oszczędzają”

— Każdy kraj ma inne zwyczaje, ale Polska jest krajem, w którym kupuje się najwięcej zniczy w Europie. Nawet poza Europą — w Meksyku, który ma piękną kulturę w obszarze celebracji śmierci, nie ma tak dużej tradycji palenia zniczy — opowiada Marek Cichewicz, prezes Grupy Klepsydra.

Nie ma dokładnych danych o tym, ile wart jest rynek zniczy, bo w statystykach jest on wkładany do jednego worka z rynkiem świec. Branża szacuje natomiast, że na grobach kładziemy lampiony warte nawet 1 mld zł. Ta kwota jest niezmienna od lat.

Na pewno obecnie producenci produkują mniej zniczy niż jeszcze kilka lat temu, ale jednocześnie ceny rosną, więc obroty branży prawdopodobnie pozostają na takim samym poziomie — wyjaśnia Joanna Karpeta, prezeska Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Producentów Świec i Zniczy. — Polacy wciąż chętnie palą światła na grobach swoich bliskich, jednak nie kupują już zniczy całymi zgrzewkami. Widzimy, że teraz oszczędzają — dodaje.

Wyjaśnia, że popyt zmniejszył się przez inflację. — Znicze zdrożały już w ubiegłym roku, co było efektem mocnego wzrostu cen głównego surowca, czyli parafiny. Zamiast taniej parafiny z Rosji branża musiała przestawić się na droższy surowiec z Chin, Arabii Saudyjskiej czy Turcji. Tak więc w 2022 r. ceny parafin urosły o 200 proc. rok do roku — z 3 tys. zł do 9 tys. zł za tonę. Dziś jest to około 6 tys. zł za tonę, więc jest taniej, ale wciąż dwa razy drożej niż dwa lata temu — wylicza Karpeta.

Dodaje, że w tym roku mocno wzrosły natomiast ceny szklanych lampionów, na co wpływ ma przede wszystkim cena gazu. — Mamy więc sytuację, gdy ceny zniczy szklanych poszły w górę, a ceny wkładów do zniczy w dół — kwituje nasza rozmówczyni.

Joanna Karpeta zwraca też uwagę, że na polskim rynku nie przyjęły się na dużą skalę oferowane przez chińskich producentów znicze elektryczne, bo Polacy wolą tradycyjne lampiony.

Producenci zniczy o tym, czy ten rok będzie dla branży udany, dowiedzą się dopiero w styczniu 2024 r. — Sieci handlowe mają zazwyczaj 90 dni na zwrot niesprzedanych produktów. Tak więc dopiero w styczniu będzie można oszacować zyski producentów. W ubiegłym roku mieliśmy aż 30-40 proc. zwrotów — wyjaśnia Karpeta.

Trendy co roku inne

Największym krajowym producentem szklanych lampionów do zniczy jest Ciech Vitro. Firma szacuje, że niemal co drugi szklany lampion ustawiany na grobach pochodzi z jej fabryki w Iłowej. Szklane produkty Ciechu trafiają najpierw do klientów wytwarzających kompletne znicze, następnie do sieci handlowych, a finalnie przenoszone są na nekropolie w całym kraju.

Produkcja szklanych lampionów w fabryce Ciech Vitro w Iłowej.
Produkcja szklanych lampionów w fabryce Ciech Vitro w Iłowej. | CIECH

— Wybór naszych klientów niezmiennie determinuje cena, a ta jest wypadkową wielu składowych. Gaz pozostaje największym czynnikiem kosztotwórczym, ale w tym roku znaczenie miała również inflacja. Zauważyliśmy jednak, że po czasie pandemii oferenci na rynku zaczęli wracać do zainteresowania znanego z lat wcześniejszych — zaznacza Rafał Czubiński, prezes Ciech Vitro.

Dla klientów liczą się przede wszystkim walory estetyczne lampionu oraz właściwości fizyczne produktu — w tym stopień przezroczystości szkła, a także jego wytrzymałość na wysoką temperaturę i odporność na pękanie.

Jakie znicze w tym roku sprzedają się najlepiej? Jak podaje spółka, obecnie największym zainteresowaniem cieszą się lampiony posiadające gładką ściankę, na którą można nakleić aplikację — symbol, kwiat lub napis. Niezmiennie dominują te o średniej wielkości i obłych kształtach.

Polska największym eksporterem świec

Eurostat nie prowadzi osobnej statystyki dla zniczy, ale zbiera szersze dane o produkcji świec. Wynika z nich, że Polska jest największym unijnym eksporterem tych produktów. W 2022 r. nasz kraj wyeksportował świece o wartości 922 mln euro, co stanowi 38 proc. całkowitego eksportu świec UE. Wyprzedziliśmy tym samym Holandię (246 mln euro) i Niemcy (205 mln euro).

Handel świecami w UE. Ponad jedna trzecia unijnych świec eksportowana jest z Polski.
Handel świecami w UE. Ponad jedna trzecia unijnych świec eksportowana jest z Polski. | Eurostat

Prawie jedna trzecia unijnego eksportu świec do krajów spoza UE trafiła do Wielkiej Brytanii. Na kolejnych miejscach wśród odbiorców unijnych świec znalazły się Stany Zjednoczone i Szwajcaria.

Autorka: Barbara Oksińska, dziennikarka Business Insider Polska

Źródło https://businessinsider.com.pl/biznes/kiedys-polacy-kupowali-znicze-calymi-zgrzewkami-teraz-oszczedzaja/fzkxk5b

Popularny