Szukaj
Close this search box.

Królestwa bogaczy. Jak daleko Polsce do biznesowego raju? [RANKING]

Z ust rządzących regularnie padają deklaracje, że polska gospodarka tak szybko się rozwija, że pod względem zamożności doganiamy Hiszpanię, Francję czy Wielką Brytanię. Wiele osób drwiło z tego za czasów PiS, ale tę narrację przejęli następcy.

W 25. rocznicę polskiej akcesji do Unii Europejskiej Polacy będą zamożniejsi od Brytyjczyków” — obiecał premier Donald Tusk w swoim wpisie na platformie X.

Różnie można patrzeć na kwestię zamożności, ale jeśli spojrzymy na to, gdzie mieszkają najbogatsi, to próżno szukać Polski wśród elity, a Wielką Brytanię, Francję i Niemcy tam znajdziemy. Szybko im nie dorównamy.

Najnowszy raport Henley & Partners we współpracy z firmą New World Wealth pokazuje, że na koniec 2023 r. na Wyspach mieszkało około 602,5 tys. milionerów i 75 miliarderów (za każdym razem, gdy piszemy o milionerach i miliarderach, mamy na myśli ich majątek wyrażony w dolarach). Plasuje to Wielką Brytanię na piątym miejscu na świecie. Tuż za nią jest właśnie Francja, gdzie mieszka 506 tys. milionerów i 55 miliarderów.

Zobacz także: Bogacze znów mnożą swoje fortuny. Zażegnali kryzys [RAPORT]

Z europejskich krajów wyżej są tylko Niemcy, którzy mogą się pochwalić liczbą milionerów przekraczającą 806 tys. Wychodzi więc na to, że mniej więcej 1 na 100 Niemców (rezydentów) może o sobie powiedzieć, że jest bogaty. W tym 82 osoby mają status miliardera.

Dalsza część artykułu znajduje się poniżej materiału wideo

Gdzie mieszka najwięcej milionerów?

Warto podkreślić, że pod pojęciem majątku należy rozumieć m.in. udziały w spółkach giełdowych, środki pieniężne i wolne od długów nieruchomości mieszkalne. Tak zdefiniowane bogactwo o wartości ponad 1 mln dol. ma najwięcej Amerykanów. Jest ich prawie 5,5 mln. Stany Zjednoczone mają więcej milionerów niż Irlandia ludzi. W tym jest prawie 800 miliarderów.

Do stworzenia listy największych królestw bogaczy brakuje nam jeszcze tylko dwóch krajów z Azji, czyli Chin i Japonii.

Królestwa bogaczy. Jak daleko Polsce do biznesowego raju? [RANKING]
| henley & partners

W TOP 15 krajów z największą liczbą milionerów jest dość liczna reprezentacja Azji. Europa jest w mniejszości. Suma wszystkich milionerów tam zamieszkujących sięga blisko 11,5 mln. Podobna jest ludność Czech. Samych miliarderów w tym gronie jest 1751.

Garstka polskich miliarderów

Jak wypada Polska na tym tle i jak daleko nam do biznesowego raju? Raport Henley & Partners oraz New World Wealth nie uwzględnia naszego kraju. Jeśli spojrzymy na coroczny ranking Forbesa opisujący majątki najbogatszych Polaków, w edycji z 2024 r. znajdziemy tylko jedenastu, którzy spełniają wymóg co najmniej 1 mld dol.

Pod tym względem wyprzedzamy np. Grecję, Portugalię czy Nową Zelandię, ale jesteśmy m.in. za Tajwanem, malutkim Monako czy Brazylią.

Twórcy rankingu dotyczącego liczby bogaczy w poszczególnych krajach zwracają uwagę na kilka charakterystycznych elementów. Duży majątek łatwiej jest zgromadzić w kraju z mocną gospodarką. Dziewięć z 12 krajów o największej liczbie zamożnych mieszkańców znajduje się również w pierwszej dziesiątce krajów pod względem produktu krajowego brutto.

Wśród wyjątków są Szwajcaria i Singapur. To dwa kraje, które wybijają się ponad tę regułę, a pomaga im w tym status centrów finansowych. Dzięki korzyściom podatkowym, ochronie aktywów i prywatności, kraje te przyciągają zamożne osoby w większym stopniu.

Miasta pełne bogaczy

Najbardziej prestiżowymi miastami świata, gdzie po ulicach chodzi najwięcej milionerów, są: Nowy Jork i The Bay Area, czyli San Francisco wraz okolicami (w tym z Doliną Krzemową). W obu tych lokalizacjach jest po ponad 300 tys. milionerów i po ponad 60 miliarderów.

Na podium jest jeszcze Tokio, które ma niewiele mniejszą liczbę milionerów, ale tych najbogatszych jest znacznie mniej (14).

W TOP 15 jest wiele popularnych centrów finansowych, od Singapuru, przez Londyn, Los Angeles, Paryż, po Melbourne. W tym gronie najszybciej w ciągu ostatniej dekady zwiększyła się liczba milionerów w Szanghaju i Pekinie.

Są też przypadki odpływu bogaczy i dotyczy to np. Tokio, Londynu i Hongkongu.

Królestwa bogaczy. Jak daleko Polsce do biznesowego raju? [RANKING]
| henley & partners

W Europie, poza Paryżem i Londynem, najwięcej milionerów mieszka w Mediolanie (Włochy), Frankfurcie (Niemcy), Zurichu (Szwajcaria), Amsterdamie (Holandia), Madrycie (Hiszpania) i Wiedniu (Austria).

Bogacze migrują

Ranking państw i miast z największą liczbą bogaczy co roku jest aktualizowany i w kolejnych edycjach widać pewne zmiany. Najzamożniejsi nie są przywiązani do jednego miejsca. Eksperci Henley & Partners przewidują, że w 2024 r. około 128 tys. światowych milionerów przeniesie się do nowego kraju, przy czym Zjednoczone Emiraty Arabskie i USA znajdą się na szczycie listy docelowych miejsc.

Trzeci rok z rzędu Zjednoczone Emiraty Arabskie wydają się zajmować pierwsze miejsce jako główny światowy magnes bogactwa, a rekordowa liczba 6,7 tys. zamożnych migrantów ma uczynić Emiraty domem do końca roku” — czytamy w raporcie. Ma to mieć związek ze zwiększonym odpływem z Wielkiej Brytanii i Europy. W stosunku do Wysp typowana jest bezprecedensowa utrata nawet 9,5 tys. milionerów.

Zobacz także: Pięć rzeczy, które bogaci robią z pieniędzmi. Dzięki nim pozostają majętni

Rok 2024 będzie przełomowym momentem w globalnej migracji bogactwa. Oczekuje się, że w tym roku na całym świecie przeniesie się bezprecedensowa liczba 128 tys. milionerów, przyćmiewając poprzedni rekord 120 tys. ustanowiony w 2023 r.” — wylicza Dominic Volek, ekspert Henley & Partners.

„Podczas gdy świat zmaga się z idealną burzą napięć geopolitycznych, niepewności gospodarczej i wstrząsów społecznych, milionerzy głosują nogami w rekordowej liczbie. Pod wieloma względami ta wielka migracja milionerów jest najlepszym wskaźnikiem, sygnalizującym głęboką zmianę w globalnym krajobrazie, z daleko idącymi konsekwencjami dla przyszłej trajektorii narodów, które opuszczają lub tych, które stają się ich nowym domem” — ocenia.

Kraje, które skutecznie przyciągają milionerów, czerpią z tego konkretne korzyści. Często zabierają oni ze sobą pieniądze. Mniej więcej co piąty to przedsiębiorca lub właściciel firmy, który lokalnie tworzy miejsca pracy. Do tego pobudzają inwestycje kapitałowe.

Autor: Damian Słomski, dziennikarz Business Insider Polska

Źródło https://businessinsider.com.pl/biznes/krolestwa-bogaczy-jak-daleko-polsce-do-biznesowego-raju/myywpcp

Popularny