Kryzys w Chinach zbiera żniwo. Finansowy konglomerat bankrutuje

Kryzys w Chinach zbiera żniwo. Finansowy konglomerat bankrutuje

Chińska gospodarka coraz bardziej kuleje. W ostatnich dniach głośno zaczął o tym mówić prezydent kraju Xi Jinping, który wcześniej raczej unikał tego tematu. Teraz okazuje się, że problemy na tamtejszym rynku nieruchomości rozprzestrzeniły się na sektor finansowy. Chiński pożyczkodawca Zhongzhi ogłasza upadłość.

„Konglomerat finansowy Zhongzhi złożył wniosek o ogłoszenie upadłości, twierdząc, że jest »poważnie niewypłacalny«” — donosi „Financial Times”. W odpowiedzi na to sąd w Pekinie przyjął w piątek wniosek o upadłość i likwidację Zhongzhi, stwierdzając, że grupa nie jest w stanie spłacić swoich długów.

W liście otwartym do inwestorów Zhongzhi wskazało, że jest „niewypłacalne”. Wartość aktywów firmy oszacowano na zaledwie 28 mld dol. wobec grubo ponad dwukrotnie większych zobowiązań.

Dział zarządzania majątkiem Zhongzhi został objęty dochodzeniem policyjnym w sprawie niezidentyfikowanych przestępstw w listopadzie, kilka dni po tym, jak grupa ogłosiła braki w kasie w wysokości aż 36,4 mld dol.” — pisze „FT”.

Zobacz także: Analityk wieszczy szybki upadek Chin. „To ich ostatnia dekada”

Zauważa, że porażka Zhongzhi potęguje obawy, że kryzys na chińskim rynku nieruchomości i spowolnienie gospodarcze rozleją się szerzej. Tym bardziej że firma przez dziesięciolecia zbudowała skomplikowaną sieć inwestycji w spółki giełdowe i deweloperów.

„FT” przytacza komentarz jednego z zarządzających funduszami z Hongkongu, że to „dość zaskakujące”, iż Zhongzhi „od razu przeszedł do likwidacji”, zauważając, że inne chińskie firmy, które w ostatnich latach zalegały z płatnościami, zazwyczaj starały się opóźnić restrukturyzację.

Źródło https://businessinsider.com.pl/biznes/kryzys-w-chinach-zbiera-zniwo-finansowy-konglomerat-bankrutuje/n90xxrh

Popularny