Na czele Kulczyk Investments stoi Sebastian Kulczyk, syn zmarłego w lipcu 2015 r. Jana Kulczyka. Firma, którą kieruje, to prywatny dom inwestycyjny, lokujący w przedsiębiorstwa na całym globie własny kapitał i kompetencje.
Obecnie w portfolio Kulczyk Investments znajduje się siedem firm. To przede wszystkim Ciech, jedna z największych grup chemicznych w Europie Środkowo-Wschodniej. Jest drugim producentem sody kalcynowanej w Unii Europejskiej, największym dostawcą krzemianów w Europie, a w Polsce największym wytwórcą soli warzonej i pianek poliuretanowych.
Ciech Sebastian Kulczyk otrzymał w spadku po ojcu. Jan Kulczyk w 2014 r. nabył 51,1 proc. akcji firmy. W listopadzie tego roku Sebastian Kulczyk zdecydował o wycofaniu Ciechu z warszawskiej giełdy. Jak tłumaczy firma, celem jest globalizacja przedsiębiorstwa, a giełda wiąże się z ograniczeniami m.in. w obszarze pozyskiwania kapitału.
W portfolio KI znajduje się także BaseLinker i NOHO Investment. BaseLinker to autorski system integrujący usługi dla biznesu automatyzujący dostęp do platform marketplace, sklepów, kurierów i systemów księgowych. Z kolei NOHO to ogólnopolski deweloper segmentu premium, realizujący inwestycje apartamentowo-usługowe w najbardziej prestiżowych lokalizacjach największych miast w Polsce.
Table of Contents
ToggleCzytaj także w BUSINESS INSIDER
Dynamicznie rozwija się Beyond.pl. W maju Kulczyk Investments stało się jedynym właścicielem firmy. Tym samym pożegnał się z nią Michał Grzybowski, jej założyciel. Beyond chce zostać najbardziej zaufanym dostawcą usług przetwarzania danych, środowisk chmurowych i Managed Services w Europie Środkowo-Wschodniej.
Odkrywkowa kopalnia i autorski fundusz
Kulczyk Investments posiada również udziały w QKR Corporation Limited, odkrywkowej kopalni złota w Namibii, oraz w Caravella. Ten ostatni to wspólny projekt KI i ExcellGene, szwajcarskiej firmy biotechnologicznej, jednej z najbardziej innowacyjnych na świecie w sektorze inżynierii genetycznej. Projekt ma na celu uruchomienie i sprzedaż opracowanych i opatentowanych przez Szwajcarów produktów biotechnologicznych, a w szczególności syntetycznego białka niezbędnego do leczenia niedoboru alfa1— antytrypsyny (AAT) w chorobach genetycznych płuc i wątroby.
W portfolio KI znajduje się także fundusz venture capital Manta Ray VC. To „dziecko” Sebastiana Kulczyka, który powołał je, by wspierać najbardziej utalentowanych przedsiębiorców, których misją jest wdrażanie rewolucyjnych technologii m.in. w systemie edukacji, biotechnologii, zdrowia oraz infrastrukturze.
W planach kolejne zakupy
Kulczyk Investment cały czas rozgląda się za firmami, w które ulokuje fundusze. „Patrzymy na spółki o wycenie między 20 a 100 mln euro, a więc projekty od małych do średnich. Interesują nas podmioty, które już efektywnie działają i generują przepływy pieniężne. Nie chodzi o wielkie kwoty, ale spółka musi mieć zweryfikowany przez rynek produkt lub usługę. Jeżeli chodzi o geografię, patrzymy przede wszystkim na Europę i co do zasady interesują nas pakiety większościowe, bo lubimy mieć kontrolę. Uważamy, że dzięki naszemu doświadczeniu jesteśmy w stanie dodać wartość i wprowadzać lokalne biznesy na szersze wody” – mówił w rozmowie z Business Insider Polska Dawid Jakubowicz, prezes zarządu Kulczyk Investments.
Dodał, że firma oferuje „kontakty, doświadczenie w budowaniu wartości spółek i w przekształcaniu ich w liderów swoich rynków.” „Pomagamy im tworzyć strategię, konsolidować z innymi, poszerzać portfolio produktów, zmieniać kulturę organizacyjną, przyciągać talenty. Proste inwestowanie już się skończyło” – stwierdził.
Promocja start-upów
Oprócz inwestowania w prosperujące firmy, Sebastian Kulczyk zajmuje się także mentoringiem. W tym celu uruchomił InCredibles. To międzynarodowy program mentoringowy, który od 2017 r. rozwija i promuje najbardziej innowacyjne startupy z Polski o globalnym potencjale wzrostu.
Program wyróżnia autorska formuła „szytych na miarę” warsztatów oraz indywidualnych konsultacji z mentorami, potencjalnymi klientami, inwestorami oraz uznanymi praktykami biznesu.
To kilka miesięcy bezpłatnego wsparcia przez polskich i zagranicznych mentorów – uznanych fundatorów, inwestorów, doradców i specjalistów z zakresu m.in. zarządzania, sprzedaży i marketingu, strategii, komunikacji, finansowania i HR.
W ramach działalności InCredibles współtworzy specjalistyczne raporty, debaty, publikacje oraz patronuje wydarzeniom edukacyjnym. Jest też inicjatorem pierwszych w Polsce studiów MBA dla startupów (we współpracy z Szkołą Główną Handlową) oraz audycji Firmament w Radiu 357.