Szukaj
Close this search box.

Ława przysięgłych zdecydowała. „Król kryptowalut” usłyszy wyrok

Ława przysięgłych zdecydowała. "Król kryptowalut" usłyszy wyrok

Za postawione zarzuty Bankmanowi-Friedowi grozi do 110 lat więzienia. Ogłoszenie wyroku zostało wstępnie zaplanowane na 28 marca przyszłego roku.

Gdy ława przysięgłych odczytywała werdykt ojciec szefa FTX, Joe Bankman, zwiesił głowę i trzymał rękę na ramieniu matki oskarżonego, Barbary Fried. Fried patrzyła w dół, jej szczęka drżała, jakby powstrzymywała łzy, podczas gdy sędzia okręgowy Lewis Kaplan podziękował ławnikom za ich pracę.

Gdy ława przysięgłych wyszła, a wszyscy obecni na sali sądowej podnieśli się z miejsc, rodzice, którzy byli w sądzie przez cały czas trwania procesu, wstali i objęli się.

Po ogłoszeniu werdyktu Bankman-Fried stał bez ruchu, podczas gdy jego prawnicy szeptali do niego, a sala rozpraw zaczęła pustoszeć. Jego rodzice trzymali się za ręce z przodu trybuny dla publiczności, czekając, aż ten się odwróci.

Promocja

Zobacz także: 11 największych sensacji z procesu Sama Bankmana-Frieda w sprawie oszustw FTX

Odwrócił się na chwilę, gdy jego prawnicy wyprowadzili go z sali bocznym wejściem. Spojrzał na swoich rodziców stojących przed tłumem dziennikarzy i skinął głową.

Fried otarła łzę z twarzy, gdy Mark Cohen, obrońca Bankmana-Frieda, mówił do niej i Bankmana szeptem. Następnie rodzice bez słowa opuścili salę sądową.

Bankman-Fried prawdopodobnie odwoła się od wyroku.

— Szanujemy decyzję ławy przysięgłych. Jesteśmy jednak bardzo rozczarowani —powiedział w oświadczeniu adwokat Bankmana-Frieda, Mark S. Cohen. — Pan Bankman Fried utrzymuje, że jest niewinny i będzie nadal zaciekle walczył ze stawianymi mu zarzutami — dodał.

Po tym, jak rok temu jego imperium wymiany kryptowalut FTX niemal z dnia na dzień upadło, prokuratorzy oskarżyli Bankmana-Frieda o siedem przestępstw finansowych.

Twierdzą, że Bankman-Fried i kilka osób z jego kręgu kierowniczego wykorzystali swój fundusz hedgingowy, Alameda Research, do transferu pieniędzy od klientów FTX do własnej kieszeni. Prokuratorzy twierdzą, że wydali te pieniądze na wystawne nieruchomości na Bahamach i darowizny polityczne, które miały zapewnić im wpływy w Waszyngtonie.

Zarzuty przeciwko Bankmanowi-Friedowi obejmowały oszustwo bankowe, zmowę w celu popełnienia oszustwa bankowego, zmowę w celu popełnienia oszustwa związanego z papierami wartościowymi, zmowę w celu popełnienia oszustwa towarowego i zmowę w celu przeprowadzenia prania pieniędzy. Przysięgli zgodzili się, że jest on winny dwóch różnych form prania pieniędzy przedstawionych w akcie oskarżenia.

Prokurator Damian Williams powiedział w oświadczeniu po ogłoszeniu wyroku, że Bankman-Fried „dopuścił się jednego z największych oszustw finansowych w historii Ameryki, wielomiliardowego procederu mającego na celu uczynienie go królem kryptowalut”.

— Chociaż branża kryptowalut może być nowością, a gracze tacy jak Sam Bankman-Fried mogą być pionierami, ten rodzaj działalności jest tak stary jak czas — powiedział Williams grupie zziębniętych dziennikarzy przed budynkiem sądu. — Ta sprawa zawsze dotyczyła kłamstwa, oszustwa i kradzieży, a my nie mamy wobec tego tolerancji — dodał.

Obrońcy Bankmana-Frieda argumentowali, że potentat kryptowalutowy nie był świadomy tego, jak przenikały się fundusze FTX i Alameda. Winą za upadek firm obarczyli podejmowanie złych decyzji przez Caroline Ellison, byłą współdyrektor generalną Alamedy, a także byłą dziewczynę Bankmana-Frieda.

Zobacz także: Jest fanką Harry’ego Pottera i matematycznym geniuszem. Co wiemy o bohaterce skandalu wokół FTX?

Ellison, wraz z dyrektorami wykonawczymi Garym Wangiem i Nishadem Singhiem, przyznała się do zarzutów oszustwa bankowego i zmowy oraz zeznawała przeciwko Bankmanowi-Friedowi podczas procesu, podkreślając, że popełnili przestępstwa na polecenie Bankmana-Frieda. Cała grupa mieszkała i pracowała razem w rezydencji na Bahamach, która służyła jako biura zarówno dla FTX, jak i Alameda.

Bankman-Fried, który od dawna był zwolennikiem współpracy z prasą, trzymał obserwatorów w niepewności co do tego, czy stanie przed sądem we własnej obronie. Chociaż powszechnie uważano to za zły pomysł, aby oskarżony zajął stanowisko w tak bulwersującej sprawie, i tak to zrobił.

Przysięgli rozpoczęli obrady krótko po godz. 15.00. W pierwszym komunikacie skierowanym do sędziego stwierdzili, że chcą zostać do późna, po godz. 20.00, aby kontynuować obrady i chcą mieć zapewniony transport samochodowy do domu. Kaplan powiedział, że na kolację zjedzą pizzę.

Około godz. 19.45 główny sekretarz sędziego powiedział, że otrzymał informację, iż ława przysięgłych wydała werdykt. Każdy z ławników uznał, że Bankman-Fried jest winny wszystkich siedmiu zarzutów.

Bankman-Fried został również oskarżony o finansowanie kampanii wyborczej i łapówkarstwo zagraniczne. Drugi proces zaplanowano na 11 marca.

Powyższy tekst jest przedrukiem z amerykańskiego wydania Insider, przygotowanym w całości przez tamtejszą redakcję.

Tłumaczenie: Mateusz Albin

Źródło https://businessinsider.com.pl/biznes/wyrok-w-sprawie-sama-bankmana-frieda-zalozyciel-ftx-winny-wszystkich-zarzutow-w/jb7cbqm

Popularny