Szukaj
Close this search box.

Lewe pompy ciepła w Polsce. „94 proc. modeli z nieprawidłowościami”

Lewe pompy ciepła w Polsce. "94 proc. modeli z nieprawidłowościami"

W ramach projektu, 463 pompy ciepła niespełniające wymogów bezpieczeństwa zostały zatrzymane na granicy. Ostatecznie, 101 pomp zostało dopuszczonych do obrotu, w tym 62 po przeprowadzeniu działań naprawczych, takich jak uzupełnienie dokumentacji.

Zobacz także: Afera wokół pomp ciepła. Ministra klimatu reaguje

Prezes UOKiK, Tomasz Chróstny, zaznaczył, że urząd szczegółowo analizuje rynek urządzeń odnawialnych źródeł energii, w tym pomp ciepła. Współpraca z KAS pozwoliła na wyeliminowanie z obrotu pomp ciepła, które nie spełniały wymagań formalnych. UOKiK prowadzi obecnie 18 postępowań dotyczących pomp ciepła, w tym wyjaśniających i dotyczących niedozwolonych postanowień wzorców umów.

Od kwietnia, w ramach programu Czyste Powietrze, wprowadzono obowiązek wyboru pomp ciepła oraz kotłów zgazowujących drewno i kotłów na pellet tylko z tych wpisanych na listę zielonych urządzeń i materiałów (lista ZUM).

Zobacz także: Kocioł gazowy czy pompa ciepła? Eksperci policzyli, co się bardziej opłaca

W maju resort klimatu poinformował, że po 13 czerwca dotacje na pompy ciepła z programu „Czyste Powietrze” przyznawane będą tylko do zakupu urządzeń z listy ZUM, na której znajdują się wyłącznie produkty certyfikowane.

Źródło https://businessinsider.com.pl/technologie/lewe-pompy-ciepla-w-polsce-94-proc-modeli-z-nieprawidlowosciami/hs1btvc

Popularny