Fei-Fei Li w wieku 15 lat przeprowadziła się z rodziną z Chin do małego mieszkania z jednym pokojem na przedmieściach New Jersey. Pracowała do późna w nocy w lokalnej restauracji, aby pomóc związać koniec z końcem i miała trudności z adaptacją do obcej kultury. Nikt wtedy nie pomyślałby, że tak bardzo przyczyni się do rozwoju sztucznej inteligencji.
Jednak Li, jak opisuje w swojej autobiografii „The Worlds I See: Curiosity, Exploration, and Discovery at the Dawn of AI”, mogła skupić się na sztucznej inteligencji bardzo szybko. Tym, co zmieniło jej życie, było otrzymanie niemal pełnego stypendium na Princeton i zanurzenie się w świecie akademickim, gdzie rozkwitła. W 2006 roku opublikowała akademicki projekt ImageNet. Wizualna baza danych z ponad 15 milionami obrazów pomogła komputerom „widzieć” sposób, w jaki robią to ludzie i otworzyła drzwi dla fali rozwoju AI.
Teraz, Li, która często jest określana „matką chrzestną” AI, obawia się, że następne pokolenie badaczy w jej dziedzinie jest ograniczone przez poważny problem: finansowanie.
Table of Contents
TogglePilne potrzebne pieniądze na badania wokół AI
„Rzeczywistość jest taka, że nie ma uniwersytetu w Ameryce, który mógłby dzisiaj szkolić model ChatGPT” — powiedziała Li, siedząc w swoim biurze na kampusie Stanforda, gdzie uczy informatyki i współkieruje uniwersyteckim programem skoncentrowanym na człowieku w dziedzinie AI, HAI. „Nie mamy zasobów obliczeniowych, nie mamy danych, a coraz więcej naszych talentów przekierowywanych jest do sektora prywatnego” — dodała.
Czytaj także w BUSINESS INSIDER
CEO OpenAI, Sam Altman, powiedział kiedyś, że koszt rozwijania najnowszego dużego modelu języka firmy, GPT-4, który zasila ChatGPT, wyniósł ponad 100 milionów dolarów. Start-upy mogą zdobyć te pieniądze, mając dostęp do kapitału ryzyka, ale uniwersytety i publiczne instytucje nie mają takiej możliwości.
Chociaż sektor prywatny ma ważną rolę do odegrania w rozwoju AI, Li powiedziała, że naukowcy i badacze również zasługują, aby mieć udział w kształtowaniu technologii, która ma potencjał pomóc w leczeniu rzadkich chorób, mapowaniu globalnej bioróżnorodności i łagodzeniu zmian klimatycznych.
„Jeśli nie pozwolimy sektorowi publicznemu mieć zdrowych zasobów, czy pozbawimy ludzkość wszystkich tych możliwości?” — powiedziała Li.
Dlatego, kiedy Li niedawno spotkała się z prezydentem Joe Bidenem, nalegała, aby Stany Zjednoczone przyjęły „mentalność moonshot” w agresywnym finansowaniu badań nad AI i publicznych projektów. Pełny wywiad z Li opublikował Bloomberg.