Szukaj
Close this search box.

Miotła kadrowa sięgnie kolejnej spółki. Wyznaczono datę

Miotła kadrowa sięgnie kolejnej spółki. Wyznaczono datę

Zarząd PZU poinformował o zwołaniu na 15 lutego 2024 r. nadzwyczajnego walnego zgromadzenia akcjonariuszy. W komunikacie giełdowym znalazł się także planowany porządek posiedzenia, którego jednym z punktów są zmiany w składzie rady nadzorczej.

Zgodnie ze statutem największego polskiego ubezpieczyciela rada nadzorcza PZU liczy od siedmiu do 11 członków. Biorąc pod uwagę okoliczności, można założyć, że to wstęp do wymiany zarządu spółki.

PZU jest kolejną państwową spółką, która w ostatnich dniach poinformowała o zwołaniu walnego zgromadzenia w celu zmian w radzie nadzorczej. Wcześniej zrobiły to m.in. Giełda Papierów Wartościowych, KGHM czy Orlen.

Kalendarium zmian w państwowych spółach

Poniżej przedstawiamy kalendarium innych planowanych walnych zgromadzeń akcjonariuszy państwowych spółek, na których spodziewane są decyzje personalne:

  • 30 stycznia — Enea;
  • 31 stycznia — PGE;
  • 2 lutego — PKO BP (więcej na ten temat w tym artykule);
  • 5 lutego — GPW;
  • 6 lutego — PKN Orlen;
  • 13 lutego — KGHM;
  • 15 lutego — PZU.

Odpartyjnienie spółek kontrolowanych przez Skarb Państwa było jednym z kluczowych postulatów opozycji przed wyborami. Koalicja Obywatelska zapisała to nawet w swoim programie i zapowiedziała, że w ciągu 100 dni od przejęcia władzy zwolnieni zostaną wszyscy członkowie rad nadzorczych i zarządów w spółkach z udziałem Skarbu Państwa.

Skarb Państwa ma udziały w przeszło 400 podmiotach. Resort kierowany przez Borysa Budkę ma nadzór nad 135 spółkami, z czego kilkanaście największych jest notowanych na giełdzie. Na kilka dni przed końcem roku z ministerstwa aktywów państwowych wyszły pisma do państwowych podmiotów o zwołanie walnych zgromadzeń akcjonariuszy. To był kluczowy krok do wymiany członków rad nadzorczych, a później zarządów.

Źródło https://businessinsider.com.pl/biznes/miotla-kadrowa-siegnie-kolejnej-spolki-wyznaczono-date/y6d3lwp

Popularny