Najlepsi pływacy świata we Wrocławiu! Zmierzą się w Memoriale Marka Petrusewicza

Najlepsi pływacy świata we Wrocławiu! Zmierzą się w Memoriale Marka Petrusewicza

Memoriał Marka Petrusewicza to wielkie święto pływania. Od lat startują w nim najlepsi zawodnicy z kraju i ze świata. Na zawodach pobito już wiele rekordów Polski we wszystkich kategoriach wiekowych.

Tegoroczna edycja Memoriału przypada w 70. rocznicę ustanowienia pierwszego w historii polskiego rekordu świata w pływaniu. Wydarzenie to miało miejsce 18 października 1953 na pływalni przy ul. Teatralnej we Wrocławiu, a jego autorem był patron zawodów – Marek Petrusewicz.

Pula nagród w Memoriale Marka Petrusewicza to ponad 90 tys. zł

Odbywający się nieprzerwanie od 1992 r. Memoriał, którego pomysłodawcą jest Witold Wasilewski, stały się najbardziej rozpoznawalną i najlepszą imprezą pływacką w Polsce. Pula nagród w tegorocznych zawodach, które odbędą się 27-28 października na pływalni Orbita przy ul. Wejherowskiej, to ponad 90 tys. zł.

– W tym roku zapowiada się wielkie, sportowe widowisko. Na pływalni Orbita pojawią się gwiazdy pierwszej wielkości, żeby wymienić tylko Chada le Closa z RPA, wielokrotnego Mistrza Świata, medalistę olimpijskiego czy Arno Camminga z Holandii, dwukrotnego wicemistrza olimpijskiego i mistrza Europy. Ale nie zabraknie również znakomitych polskich zawodników.
Adam Samuel, wiceprezes Klubu Sportowego Juvenia Wrocław, kierownik zawodów

Dzięki staraniom organizatora, którym jest MKS Juvenia Wrocław, w tym roku na zawody do stolicy Dolnego Śląska – oprócz wspomnianych już mistrzów – przyjadą wielkie gwiazdy pływania, m.in.: David Popovici, Benjamin Proud, Tes Schouten, Marco Koch, Dylan Carter i Konrad Czerniak.

Nie zabraknie również reprezentantek gospodarza na czele z Dominiką Sztanderą i Kornelią Fiedkiewicz. Organizatorzy liczą również na udane występy Filipa Zaborowskiego, Pawła Juraszka czy Adeli Piskorskiej.

W Orbicie wystartuje prawie 800 pływaków z całego świata

Blisko 800 zawodników, z kilkudziesięciu klubów rywalizować będzie w dwóch kategoriach wiekowych: Junior (13-16 lat), Senior (17 lat i starsi). W tegorocznej edycji swój udział potwierdzili reprezentanci: RPA, Trinidad i Tobago, Holandii, Włoch, Czech, Danii, Rumunii, Wielkiej Brytanii, Niemiec i Ukrainy. Międzynarodowy wydźwięk imprezy jest coraz mocniejszy, dzięki czemu zawody są doskonałą formą promocji pływania, Polski i Wrocławia.
Organizatorzy Memoriału Marka Petrusewicza

Impreza szczyci się niezwykłą oprawą akustyczną i świetlną oraz udziałem profesjonalnego spikera i DJ-a. Warto też dodać, że obok pływaków pełnosprawnych będzie można kibicować sportowcom z niepełnosprawnościami, również intelektualnymi.

Zobacz również

Niezwykle ciekawym i angażującym publiczność punktem wydarzenia będą rzadko spotykane wyścigi skins na dystansie 25 m stylami dowolnym oraz zmiennym. Dodatkowo otwarcie zawodów uświetni występ pływaczek artystycznych oraz wokalisty Pawła Tura.

Gwiazdy Memoriału Marka Petrusewicza 2023

W Memoriale Marka Petrusewicza 2023 wystartują m.in.:

  • Chad le Clos – południowoafrykański pływak specjalizujący się w stylu motylkowym i dowolnym, czterokrotny medalista igrzysk olimpijskich, wielokrotny mistrz świata, rekordzista świata na basenie 25-metrowym.
  • Arno Kamminga – holenderski pływak specjalizujący się w stylu klasycznym, dwukrotny wicemistrz olimpijski i mistrz Europy na krótkim basenie i wicemistrz kontynentu na basenie 50-metrowym.
  • Benjamin Proud – brytyjski pływak, dwukrotny mistrz świata i trzykrotny mistrz Europy, złoty medalista igrzysk Wspólnoty Narodów.
  • Dylan Carter – wielokrotny medalista Mistrzostw Świata, reprezentant Trinidadu i Tobago.
  • Dawid Popovici – rekordzista Świata, medalista Igrzysk Olimpijskich z Rumunii
  • Marco Koch – niemiecki pływak, mistrz świata i wielokrotny medalista mistrzostw Europy, były rekordzista świata.
  • Konrad Czerniak – wicemistrz Świata, wielokrotny Mistrz Europy.

Zobacz zapowiedź zawodów na wrocławskiej pływalni Orbita

Zmagania zawodników będzie można dodatkowo obejrzeć w bezpośredniej transmisji na YouTubie (linki na stronie livetiming.pl)

Marek Petrusewicz, pierwszy polski rekordzista świata w pływaniu

Zawody noszą imię Marka Petrusewicza, wybitnego pływaka z Wrocławia, olimpijczyka, pierwszego polskiego rekordzisty świata w pływaniu. Dwukrotnie – w 1953 r. i w 1954 r. – ustanowił on w stolicy Dolnego Śląska rekord świata na dystansie 100 m stylem klasycznym z ostatecznym wynikiem 1:09,8. Wyrównał też rekord świata na 200 m stylem klasycznym należący do Duńczyka Gleia, uzyskując czas 2:37,4. W 1952 roku wystartował w Igrzyskach Olimpijskich w Helsinkach. W 1954 roku na zawodach w Turynie zdobył tytuł Mistrza Europy na dystansie 200 m stylem klasycznym.

Po zakończonej karierze był trenerem i ukończył studia prawnicze. Mimo choroby pozostawał czynnym zawodnikiem niepełnosprawnym oraz działaczem sportowym i społecznym. Członek władz regionalnych NSZZ Solidarność, a później Solidarności Walczącej. 

Pierwsze zawody o Puchar Marka Petrusewicza odbyły się w 1989 r. Ich pomysłodawcą był Witold Wasilewski. 

– W roku 1989 rozpoczęła się fala przemian społeczno-politycznych w Polsce. We wrześniu zorganizowano we Wrocławiu Festiwal Kultury Fizycznej „Solidarności”. Ponieważ byłem mocno związany z ruchem solidarnościowym, pomyślałem, że byłoby dobrze, aby ten festiwal miał również swój akcent pływacki.
Witold Wasilewski, pomysłodawca zawodów w książce

Od razu pomyślał o Marku Petrusewiczu. Po śmierci pływaka w 1992 r. zawody pucharowe zmieniły nazwę na Memoriał.

Bilety na XXXIV Memoriał Marka Petrusewicza na pływalni Orbita 

Jeśli chcesz kibicować zawodnikom Memoriału na pływalni przy ul. Wejherowskiej, bilety są do kupienia tutaj. 

Informacje o biletach, które są do kupienia z Nasz Wrocław.

Więcej informacji na FB wydarzenia oraz stronie www.petrusewicz.com.

Popularny