Nowe chipy M3 Apple’a napędzą odświeżone komputery. Rekordowa wydajność

Producent iPhone’a przedstawił zaktualizowane linie procesorów wraz z odświeżonymi komputerami. Wszystkie modele są dostępne w przedsprzedaży i mają być wysłane do klientów w przyszłym tygodniu, z wyjątkiem tych wyposażonych w układy M3 Max. One będą trafiały do klientów nieco później.

Aktualizacje procesorów przynoszą typowe wzrosty wydajności. Komputer iMac przeskakuje na M3, który, jak twierdzi Apple, jest dwukrotnie szybszy niż jego poprzednik M1, który był oferowany w tym sprzęcie od dłuższego czasu. Nie ma natomiast innych szczególnych zmian: mamy te same kolory, ten sam ekran, te same akcesoria i ten sam design. Cena zaczyna się od kwoty 1299 dol. (7499 zł).

Laptopy Apple’a, zaktualizowane MacBooki Pro, będą teraz oferowane w nowym kolorze Space Black, jak również w srebrnym. Warto dodać, że czarny jest dostępny tylko w konfiguracjach z układami M3 Pro i Max. Te tańsze mogą być wybrane z wersją „gwiezdna szarość”.

Ich ekrany pozostają takie same, ale będą nieco jaśniejsze. Dodatkowo Apple zastosowało powłokę odporną na odciski palców, aby uniknąć problemów, z jakimi mierzył się MacBook Air w kolorze Midnight. Klienci oczekują, że eleganckie i drogie laptopy nie powinny mieć widocznych odcisków palców na obudowach i Apple zastosowało się teraz do tych wymagań.

Procesory M3 Apple'a
Procesory M3 Apple’a | Mat. producenta

MacBook Pro 14 kosztuje od 1599 dol. (8999 zł), a model z chipem Max kupimy od 1999 dol. (11 499 zł). Jednym z atutów, jakie możesz uzyskać z 14-calowym modelem, jest poprawa żywotności baterii. Apple prognozuje 22 godziny pracy na ładowaniu bateryjnym. To wzrost z 18 godzin. Model 16-calowy również pracuje dłużej na baterii i występuje w wariantach M3 Pro i Max. Cena zaczyna się od 2499 dol. (13 999 zł) i od 19 999 zł za wersję z układem M3 Max.

Najnowsze procesory używają procesu produkcyjnego 3 nanometrów. Mniejszy proces ogólnie oznacza szybszy i bardziej energooszczędny układ, a dodatkowo Apple postawiło na mniejszy rozmiar samego chipu. Pozostawia to więcej miejsca na chłodzenie.

MacBooki również dobre w grach

Seria M3 ma również odświeżoną architekturę graficzną, która zadebiutowała w układzie A17 Pro. Jest nie tylko szybsza, ale dodaje przyspieszenie sprzętowe dla śledzenia promieni (ray tracing) i shaderów siatki. Śledzenie promieni dostarcza bardziej realistycznego renderowania oświetlenia, odbić i tekstur dla aplikacji i gier, które zostały zaprojektowane, aby z tego skorzystać. Shadery siatki biorą dane graficzne używane do obliczania widoczności obiektów i cech renderowania (wierzchołki i geometria) i robią więcej przetwarzania z góry, wydajniej i w większych porcjach niż starsze metody. Poprawia to w konsekwencji liczbę klatek na sekundę w grach.

Kolejną zmianą w działaniu GPU jest dynamiczne buforowanie, które bardziej efektywnie przydziela pamięć między CPU a GPU w razie potrzeby, aby nie było jej za mało lub za dużo dla żadnego z nich.

Źródło https://businessinsider.com.pl/technologie/nowe-technologie/apple-wprowadza-uklady-m3-przewaga-technologiczna-na-rynku/vv8qwlm

Popularny