Szukaj
Close this search box.

Nowe spojrzenie na gospodarkę i rozwój – wkrótce rusza Open Eyes Economy Summit w Krakowie

Nowe spojrzenie na gospodarkę i rozwój – wkrótce rusza Open Eyes Economy Summit w Krakowie

· Twórcą OEES jest prof. Jerzy Hausner

· Transformacja energetyczna, ESG, zdrowie, sztuczna inteligencja, sytuacja samorządów – to główne tematy kongresu

Open Eyes Economy Summit odbędzie się 21-22 listopada w Centrum Kongresowym ICE w Krakowie. Twórcą OEES jest prof. Jerzy Hausner z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, były wicepremier, były minister gospodarki i minister pracy i członek Rady Polityki Pieniężnej w latach 2010-2016. Wśród tegorocznych gości będą m.in. Brunon Bartkiewicz, Rafał Brzoska, Marek Dietl, Aleksandra Dulkiewicz, Marina Dubakina, Zuza Karcz, prof. Jarosław Flis, prof. Antoni Dudek, Rafał Dutkiewicz.

– W 2023 r. już po raz ósmy będziemy rozmawiać o ekonomii wartości i o działalności gospodarczej, w której wartości nie są jedynie ozdobnikiem czy dodatkiem, ale stanowią fundament i busolę działań biznesowych i wyborów konsumenckich – podkreślał Tomasz Wojtas, dyrektor generalny OEES.

– Motywem przewodnim Open Eyes Economy Summit 2023 będzie energia społeczna. W dobie polikryzysu to temat, który nabiera szczególnego znaczenia – uzupełnił Tomasz Wojtas.

Podczas Kongresu premierę będzie miał raport Generatory Energii Społecznej, którego autorzy z różnych środowisk podejmą się rozważań dotyczących wyzwalania i marnowania potencjału energii społecznej w naszym kraju.

Zaprezentowany zostanie również drugą edycję Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej Polski – eksperckiego raportu ekonomistów na temat stanu polskiej gospodarki.

O wyjątkowym czasie, w którym żyjemy mówiła prof. Agnieszka Chłoń-Domińczak, prorektorka SGH i członkini Rady Programowej OEES: – Widzimy głębokie zaangażowanie młodych ludzi i kobiet w wyborach. Musimy zastanowić się, jak sprostać ich oczekiwaniom i omówić wyzwania, które przed nami stoją; zwłaszcza te dotyczące polityk publicznych, demografii, sytuacji finansów publicznych i samorządu terytorialnego.

O społecznym zaangażowaniu biznesu opowiedziała Joanna Dymna-Oszek, dyrektorka Biura Zarządu ING Banku Śląskiego praz prezeska Fundacji ING Dzieciom: – Biznes musi angażować się w pomoc słabszym i nie ma znaczenia, czy dotyczy to wielkiego koncernu czy mniejszej firmy. Warto wspierać w taki sposób rozwój energii społecznej, jak np. robimy to w ING dzięki wolontariatowi pracowniczemu czy przez wspierani dzieci przez naszą fundację. To kwestia wartości i kultury organizacyjnej, które obowiązują w danej firmie – zaznaczyła Joanna Dymna-Oszek.

Podczas Open Eyes Economy Summit zostanie także zaprezentowany Indeks Zdrowych Miast. To będzie druga edycja IZM. – Jesteśmy zaniepokojeni rosnącą liczbą chorób występujących na obszarach zurbanizowanych. Dlatego nasi eksperci Grupy LUX MED oraz ze Szkoły Głównej Handlowej i Fundacji GAP sprawdzili, w których z 66 miast na prawach powiatu są najlepsze warunki dla utrzymywania dobrego stanu zdrowia – wyjaśniała Anna Rulkiewicz, prezeska Grupy LUX MED.

– Zależy nam, by miasta były miejscem, gdzie ludzie mogą żyć dłużej i szczęśliwiej. Przy tej drugiej edycji Indeksu pod uwagę wzięliśmy nie tylko perspektywę naukowców, ale też mieszkańców, którzy wypełniając specjalną ankietę, mogą podzielić się swoimi spostrzeżeniami. Uzyskane odpowiedzi pozwolą uszczegółowić diagnozę, która powstała w pierwszej edycji – mówiła Anna Rulkiewicz.

Prof. Agnieszka Chłoń-Domińczak zwróciła uwagę, że samorządy coraz więcej inwestują w polityki zdrowotne, ale też programy ochrony powietrza czy wymianę pieców tzw. „kopciuchów”. – To jest to też kwestia, z której mieszkańcy będą rozliczać samorządowców – podsumowała prof. Agnieszka Chłoń-Domińczak

Tomasz Wojtas przypomniał, że w kongresie uczestniczy kilka tysięcy osób, w tym wielu studentów, a także zaprosił użytkowniczki i użytkowników Business Insider Polska do Krakowa na Open Eyes Economy Summit.

Debatę Prowadził Krzysztof Nakonieczny. Business Insider Polska jest Głównym Partnerem Medialnym Open Eyes Economy Summit.

OEE, czyli Open Eyes Economy to ruch koncentrujący się na wartościach, przy czym wartości ekonomiczne są tylko jednymi z wielu. Wartości niematerialne (np. design, zaangażowanie społeczne, odpowiedzialność ekologiczna), które dotychczas miały drugorzędne znaczenie, stają się dla marek coraz bardziej istotne. W dobie kryzysu społecznego zaufania do biznesu marki powinny uczynić z nich cel swojego istnienia. Gdy tak się stanie, firma może być nazywana „firmą-ideą”, a marka określana jako „marka-kultura”. Jednym z podstawowych założeń ekonomii otwartych oczu jest przekonanie, że w refleksji nad gospodarką zanadto skupiono się na interesach, transakcjach i pomnażaniu kapitału, odrzucając myślenie w kategoriach porządku aksjonormatywnego.

Źródło https://businessinsider.com.pl/biznes/nowe-spojrzenie-na-gospodarke-i-rozwoj-wkrotce-rusza-open-eyes-economy-summit-w/wrynq37

Popularny