Szukaj
Close this search box.

Nowy patron niebieskich tramwajów – Ryszard Szurkowski [ZDJĘCIA Z UROCZYSTOŚCI NADANIA IMIENIA]

Nowy patron niebieskich tramwajów – Ryszard Szurkowski [ZDJĘCIA Z UROCZYSTOŚCI NADANIA IMIENIA]

Ryszard Szurkowski, najbardziej utytułowany kolarz szosowy w Polsce, dołączył 7 sierpnia 2024 roku do grona patronów wrocławskich tramwajów. Jego imię i nazwisko widnieje na modelu Moderus Gamma, numer boczny 3315.

Jego wrocławski klub Dolmel jest historycznie związany z dawną fabryką tramwajów Linke Hoffman. A 15 w numerze bocznym odnosi się do liczby wygranych etapów w Tour de Pologne przez tego wybitnego sportowca.

prezes MPK Wrocław, Witold Woźny

Moderus 3315 w Tour de Pologne

Na uroczystości pod zajezdnią Borek była żona Iwona Arkuszewska-Szurkowska: — Wspaniały gest i miłe zaskoczenie. Cieszę się, że MPK pamięta nie tylko o moim mężu, ale i o innych znakomitych postaciach. 

W spotkaniu uczestniczyli także emerytowani kolarze i przedstawiciele władz miasta. — Niezwykle pogodna i pozytywna osoba, świetny olimpijczyk, ale przede wszystkim wzór do naśladowania dla młodych. Cieszę się, że po ulicach Wrocławia dalej będzie jeździł Ryszard Szurkowski — powiedział radny miejski Dominik Kłosowski, członek zarządu Dolnośląskiego Związku Kolarskiego.

W galerii są zdjęcia z dzisiejszej uroczystości.

Tramwaj niezapomnianego kolarza będzie teraz regularnie kursował po mieście. Za kilka dni wybierze się jednak w trasę specjalną. 12 sierpnia dołączy na chwilę – od skrzyżowania Armii Krajowej ze Ślężną do pętli Park Południowy – do kolumny honorowej wyścigu kolarskiego 81. Tour de Pologne, która ulicami Wrocławia przejedzie spod Hali Stulecia do Bielan Wrocławskich. Stamtąd zawodnicy wyruszą w wyścigu w kierunku Karpacza (pierwszy z 7 etapów TdP).

Mistrz uczył się i trenował we Wrocławiu

Ryszard Szurkowski urodził się 12 stycznia 1946 roku w Świebodowie w pow. milickim na Dolnym Śląsku. Później mieszkał i trenował we Wrocławiu, gdzie ukończył liceum ogólnokształcące (1975) i Akademię Wychowania Fizycznego (1984). Przez 10 lat był zawodnikiem lokalnego klubu Dolmel.

Przez dość długą karierę sportową, jaką miałem przyjemność przeżyć, zdobyłem wiele medali. Od najmniejszych za mistrzostwa okręgu, poprzez medale mistrzostw Polski i świata, medale olimpijskie.

Ryszard Szurkowski, cytat z filmu z cyklu Mój najcenniejszy medal, TVP Sport

Lista jego sukcesów indywidualnych i drużynowych jest imponująca. Wystarczy wymienić dwa srebra z igrzysk w Monachium i Montrealu, trzy złote krążki za mistrzostwo świata i jeden srebrny za wicemistrzostwo. Cztery razy wygrywał Wyścig Pokoju, 12 razy tryumfował w mistrzostwach Polski. 

Zobacz również

13 patronów niebieskich tramwajów

Po zakończeniu kariery ścigał się z weteranami. Był trenerem kadry narodowej, prezesem Polskiego Związku Kolarskiego, zasiadał w zarządzie Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Był ambasadorem wyścigu dla amatorów przy TdP. W tym roku Orlen Tour de Pologne Amatorów uczci jego pamięć (11 sierpnia w Karpaczu).

Ryszard Szurkowski odszedł 1 lutego 2021 roku w wieku 75 lat. Trzy lata wcześniej miał wypadek na wyścigu w Niemczech. Połamał kości twarzy, uszkodził rdzeń kręgowy, doznał porażenia. Przeszedł kilka operacji i poddał się żmudnej rehabilitacji. Był częściowo sparaliżowany. Potem zachorował na nowotwór. Pośmiertnie został uhonorowany Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski przez prezydenta Polski.

Obok Szurkowskiego patronami niebieskich tramwajów są: Maria Koterbska, Adam Wójcik, Stanisław Orzechowski, Andrzej Waligórski, Edyta Stein, Wanda Rutkiewicz, Monika Jaworska, Jan Nowak-Jeziorański, Bartłomiej Skrzyński, Jerzy Grotowski, Bolesław Kominek i Roman Kołakowski.

Zobacz również

Popularny