Szukaj
Close this search box.

Nowy wymiar konfliktu. Rosyjscy hakerzy i palestyńskie grupy atakują Izrael w cyberprzestrzeni

Nowy wymiar konfliktu. Rosyjscy hakerzy i palestyńskie grupy atakują Izrael w cyberprzestrzeni

Zagrożenia cybernetyczne wymierzone w Izrael wzrastają po ataku organizacji terrorystycznej Hamas. Grupy hakerów, w tym niektóre powiązane z Rosją, atakują izraelskie rządowe i medialne strony internetowe. Są sprzymierzeńcami palestyńskiej organizacji terrorystycznej Hamas, która dokonała serii śmiertelnych ataków na Izrael.

Cyberprzestępcy obwiniają Izrael za przelaną krew i oskarżają ten kraj o wsparcie dla Ukrainy i NATO. Grupa Killnet ogłosiła, że na pewien czas wyłączyły stronę rządu izraelskiego oraz stronę agencji bezpieczeństwa Shin Bet.

Jak podają zagraniczne media, nie udało się natychmiast zweryfikować twierdzeń grupy, niemniej obydwie strony faktycznie były niedostępne w niedzielę. Można to było sprawdzić m.in. w serwisie check-host.net, który monitoruje kondycję serwisów internetowych.

Killnet to nie wszystko. Jest więcej zagrożeń

Killnet to prorosyjska grupa hakerów znana z przeprowadzania ataków DoS (denial of service) i DDoS (distributed denial of service) na instytucje rządowe oraz prywatne firmy w kilku krajach podczas rosyjskiej inwazji na Ukrainę w 2022 roku.

Grupa ta zyskała rozgłos podczas pierwszego miesiąca konfliktu rosyjsko-ukraińskiego, gdy rozpoczęła szeroko zakrojoną, choć stosunkowo nieskomplikowaną, kampanię ataków DDoS, retoryki politycznej i dezinformacji po inwazji Rosji na Ukrainę.

Departament Zdrowia i Usług Społecznych Stanów Zjednoczonych określił Killnet jako prorosyjskich hakerów aktywistycznych, którzy przeprowadzali fale ataków na kraje zachodnie, koncentrując się na sektorze opieki zdrowotnej.

Killnet kontynuowała swoje działania przez ponad rok i stała się poważnym zagrożeniem cybernetycznym. Grupa rozrosła się dzięki wsparciu użytkowników usług Killnet, którzy stworzyli podgrupy pod nazwą „Cyber Special Forces of the Russian Federation”, zyskując dziesiątki tysięcy subskrybentów. Uważa się, że grupa została utworzona mniej więcej w marcu 2022 roku.

Poza Killnet w atakach cybernetycznych na Izrael bierze udział również Anonymous Sudan. To z kolei grupa hakerska, którą eksperci ds. cyberbezpieczeństwa podejrzewają o bycie „rosyjską grupą przykrywkową”. Grupa deklarowała wsparcie dla „palestyńskiego oporu” i przyznawała się do ataków na stronę Jerusalem Post, wyłączając na krótko stronę w poniedziałek rano. Gazeta napisała w oświadczeniu opublikowanym na X, wcześniej znanym jako Twitter, że była „celem wielokrotnych ataków cybernetycznych”. Strona została od tej pory przywrócona.

— Jasne jest, że inni rosyjscy hakerzy-aktywiści także wybierają stronę i aktywnie wspierają Hamas w ich wojnie przeciwko Izraelowi — powiedział dla Bloomberga Mattias Wåhlén, ekspert ds. wywiadu zagrożeń w firmie cyberbezpieczeństwa Truesec AB. — Ich działania wyglądają bardziej na okazjonalne uderzenia. Konflikt tworzy nagłówki, które przyciągają grupy takie jak Killnet, które próbują monetyzować ataki DDoS. Wysyła to jednak wiadomość, że Rosja stoi po stronie Hamasu i przeciwko Izraelowi – dodał.

Cyberprzestępcy próbują zarobić. Izrael też ma swoich hakerów

Wiele innych samozwańczych gangów hakerów-aktywistów twierdziło, że przeprowadzają ataki na izraelską infrastrukturę, kierując je na strony związane z elektrowniami i systemami ostrzegania o rakietach. Tych ataków nie da się jednak niezależnie zweryfikować.

Group IB, firma zajmująca się cyberbezpieczeństwem, poinformowała, że grupa hakerów o nazwie AnonGhost skompromitowała aplikację mobilną używaną do wysyłania Izraelczykom ostrzeżeń o rakietach. Hakerzy wykorzystali lukę w aplikacji, aby wstawiać fałszywe powiadomienia, z frazami takimi jak „śmierć dla Izraela” i „nadchodzi bomba atomowa”, zgodnie z informacjami Group IB i zrzutami ekranu opublikowanymi przez hakerów.

Group IB poinformowała, że aplikacja zniknęła później z Google Play Store, gdzie została pobrana milion razy. AnonGhost oświadczyli też w komunikacie opublikowanym na Telegramie, że nigdy nie będzie milczała wobec Izraela.

Proizraelskie grupy przeprowadzały własne ataki, kierując się na palestyńskie organizacje atakami cybernetycznymi. Jedna z grup, nazywająca się Indian Cyber Force, twierdziła, że wyłączyła stronę Palestinian National Bank i stronę Hamasu w niedzielę. Obie były nadal niedostępne w poniedziałek.

Gil Messing, szef sztabu izraelskiej firmy cyberbezpieczeństwa Check Point Software Technologies, powiedział, że dotychczasowe ataki cybernetyczne miały niewielki wpływ. — Ostatnie dni nie były zbyt znaczące pod względem cyberbezpieczeństwa. Niektóre z grup przeprowadzały ataki DDoS na strony informacyjne i rządowe, ale nic z tego nie było poważne ani długotrwałe — przyznał. — Na razie ten front nie jest znaczący, ale to oczywiście może się jeszcze zmienić.

Autor: Grzegorz Kubera, dziennikarz Business Insider Polska

Źródło https://businessinsider.com.pl/technologie/nowe-technologie/rosyjscy-hakerzy-i-palestynskie-grupy-atakuja-izrael-w-cyberprzestrzeni/6fbw53b

Popularny