Table of Contents
Toggle
Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
W środę 28 sierpnia rozpoczną się XVII Letnie Igrzyska Paralimpijskie Paryż 2024 i potrwają do 8 września. Ceremonia otwarcia, po raz pierwszy w historii, odbędzie się na zewnątrz – na placu Zgody. Transmisja w Polsacie Sport 1 o godzinie 20:00.
W tradycyjnej pardzie narodów weźmie udział 4 400 sportowców. Wszystkim przyświeca tegoroczne hasło „Igrzyska szeroko otwarte”, które niesie ideę: igrzyska olimpijskie i paralimpijskie to dwie strony tego samego medalu.
84 sportowców, w tym 9 z Wrocławia i Kobierzyc
Polska reprezentacja paraolimpijska składa się 41 kobiet i 43 mężczyzn. 9 osób wystartuje z pomocą asystenta, pilota lub przewodnika. W składzie są sportowcy związani z Dolnym Śląskiem:
- Oliwia Szmigiel – badminton,
- Alan Ogorzałek – pływanie,
- Igor Hrehorowicz – pływanie,
- Oliwia Jabłońska – pływanie,
- Katarzyna Kozikowska – kajakarstwo,
- Monika Kukla – kajakarstwo,
- Lucyna Kornobys – lekkoatletyka,
- Jakub Mirosław – lekkoatletyka,
- Piotr Kosericz – lekkoatletyka.
Wszyscy oprócz Oliwi Szmigiel (Klub Sportowy Badminton Kobierzyce) są zawodnikami organizacji Wojewódzkie Zrzeszenie Sportowe Niepełnosprawnych Start Wrocław.
Moim celem jest dać z siebie wszystko podczas wyścigów. Chciałabym również popłynąć rekordy życiowe. Jeśli dołożę do tego czwarty medal zdobyty na Igrzyskach, to będę niesamowicie szczęśliwa. Poza tym wyjazd na Igrzyska to nagroda za wykonaną pracę i chce się przy tym jak najlepiej bawić.
Oliwia Jabłońska
Przede wszystkim rusz tyłek i zacznij działać. Nie oglądaj się na innych, tylko przyj do przodu po swoje marzenia. Niemożliwe nie istnieje. Nieważne jaką masz niepełnosprawność, staraj się znaleźć w sobie jakąś pasję i baw się nią.
Lucyna Kornobys
Szansa na 800. medal w historii
Biało-Czerwoni paraolimpijczycy wystąpią w 16 dyscyplinach i postarają się poprawić wynik z poprzednich igrzysk. Z Tokio przywieźli 24 krążki: 7 złotych, 6 srebrnych o 11 brązowych. Dało im to 17. miejsce w klasyfikacji medalowej.
Mistrzostwa świata i starty naszych zawodników, które poprzedzały igrzyska paralimpijskie, w zasadzie w każdym sporcie dają nam nadzieję na wynik lepszy niż w Tokio, ale wiadomo, to jest sport. Do tego mamy coraz więcej państw, które do tej pory nie liczyły się w klasyfikacji medalowej, ale to się zmieniło.
prezes Polskiego Komitetu Paralimpijskiego, Łukasz Szeliga
Ogromna szansa jest na zdobycie medalu numer 800 w historii polskiego paraolimpizmu (licząc igrzyska letnie i zimowe od pierwszego występu Polaków w 1972 roku). Do okrągłej liczby brakuje tylko dwóch.
Spośród reprezentantów Polski na Paryż najbardziej utytułowana jest tenisistka stołowa Natalia Partyka. Jej kolekcja liczy 10 olimpijskich medali: 6 złotych, 2 srebrne i 2 brązowe. Pierwszy najcenniejszy przywiozła z Aten w 2004 roku. Cztery lata wcześniej debiutowała na igrzyskach. Miała wtedy 11 lat.
O jeden krążek mniej od mistrzyni Natalii Partyki ma szermierz Dariusz Pender.
Rzym 1960 – Paryż 2024
Letnie igrzyska paraolimpijskie we Francji, która gości je po raz pierwszy, składają się z 22 dyscyplin sportowych, tych samych co w Tokio. Będą rozgrywane w znanych paryskich arenach, w tym w miejscach reprezentacyjnych takich jak plac koło wieży Eiffla (piłka nożna niewidomych), ogrody Wersalu (ujeżdżanie) i Wielki Pałac (szermierka na wózkach i taekwondo).
Dla przykładu: w taekwondo, a w zasadzie parataekwondo, startują zawodnicy z niepełnosprawnością jednej ręki lub obu kończyn górnych. Do walki używają nóg. Punkty otrzymują za kopnięcie rywala w tułów, osłonięty ochraniaczem. Ochraniacz jest też na głowie, w tę jednak uderzać nie wolno – jest to karane.
Pierwsze zawody dla osób niepełnosprawnych zorganizowane zostały w 1948 roku w Stoke Mandeville w Anglii przez dra Ludwiga Guttmanna, natomiast premierowe igrzyska paralimpijskie odbyły się w 1960 w Rzymie.