Kalisz ul. Częstochowska 71-75 — 103 mieszkania nie mają dostępu do sieci szerokopasmowej. Płock ul. Otolińska 23 — 95 mieszkań. Gdańsk ul. Przemyska 35 i Katowice ul. Brata Alberta 3 — po ponad 100 mieszkań. Gorzów Wielkopolski ul. Złotego Smoka — aż 167 mieszkań no i miejscowość Sienna w powiecie Kłodzkim — 124 mieszkania. To jedne z tysięcy miejsc w Polsce, gdzie prywatnym operatorom nie opłaciło się dotąd doprowadzić kabla z internetem. Nie wspominając o rozsianych po lasach całej Polski osiedlach domków letniskowych ze słabym internetem nawet z powietrza, gdzie spory odsetek mieszkańców dużych aglomeracji przebywa w weekendy i wakacje.
Ministerstwo Cyfryzacji przewiduje, że dzięki tej inwestycji co najmniej 400 tys. gospodarstw domowych zyska dostęp do szybkiego internetu do sierpnia 2026 r. Ministerstwo wprowadziło odpowiednie korekty do wymagań konkursowych, aby „maksymalnie usprawnić realizację projektów” i zapewnić dostęp do szybkiego internetu dla jak największej liczby gospodarstw domowych.
Dalszy ciąg tekstu pod materiałem wideo
Zmiany obejmują m.in. możliwość wyboru przez firmy telekomunikacyjne, które obszary chcą objąć projektem, z wymogiem pokrycia co najmniej 75 proc. obszaru konkursowego. Wprowadzono również preferencje dla wnioskodawców, którzy planują zwiększyć liczbę obszarów objętych projektem ponad wymagane 75 proc.
Czytaj także w BUSINESS INSIDER
Minister cyfryzacji, Krzysztof Gawkowski, podkreślił, że celem jest zapewnienie wszystkim Polakom dostępu do szybkiego internetu, niezależnie od miejsca zamieszkania. — Nowy konkurs to krok w stronę wyrównywania szans cyfrowych i wspierania rozwoju społeczno-gospodarczego w całym kraju — powiedział Gawkowski.
Termin składania wniosków trwa od 6 czerwca do 6 sierpnia, a wyniki konkursu mają zostać ogłoszone we wrześniu.