Szukaj
Close this search box.

Pierwsza taka ciepłownia w kraju. Wykorzystuje 100 proc. OZE

Pierwsza taka ciepłownia w kraju. Wykorzystuje 100 proc. OZE

Obiekt zlokalizowany jest na terenie należącym do grupy Veolia. Inwestycja została zrealizowana w ramach programu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, finansowanego z Funduszy Europejskich. Projektantem i wykonawcą był Euros Energy. Ciepłownia będzie ogrzewała i dostarczała ciepłą wodę użytkową do większości budynków na Osiedlu Astronomów w Lidzbarku Warmińskim.

Jak wyjaśnił podczas otwarcia obiektu Tomasz Walczak z Euros Energy, sercem obiektu są pompy ciepła z systemem trójstopniowego magazynowania ciepła. Maksymalizują one wykorzystanie energii elektrycznej wyprodukowanej z zależnych od pogody źródeł OZE. Sezonowe magazynowanie ciepła równocześnie w niskotemperaturowym magazynie gruntowym oraz wysokotemperaturowym magazynie wodnym zapewnia efektywną pracę pomp ciepła zasilających sieć ciepłowniczą.

System zasilany jest energią elektryczną produkowaną na miejscu z farmy fotowoltaicznej, instalacji PVT (połączenie kolektora słonecznego z modułem PV) oraz ciepłem z kolektorów słonecznych. W zimowe noce system wspierany jest energią elektryczną dostarczaną z sieci, w tym energią elektryczną zakupioną z gwarancją pochodzenia z odnawialnych źródeł energii w ramach umów z producentami zielonej energii. Instalacja pozwala na efektywne skonsumowanie nadwyżek energii elektrycznej coraz częściej pojawiających się w sieci elektroenergetycznej a pochodzących z instalacji OZE.

Jak przekonuje Euros Energy, opracowana technologia jest skalowalna – może zostać wykorzystana w systemach ciepłowniczych do mocy cieplnej do 50 MW. Rozwiązanie można dostosować na potrzeby modernizacji ciepłownictwa powiatowego w całej Polsce. Obecnie zdecydowana większość ciepłowni w naszym kraju jest zasilana węglem.

Zobacz też: Nawet 330 wagonów z węglem mniej. Inwestycja w Gdyni zakończona

— Transformacja sektora ciepłownictwa to jeden z naszych priorytetów. W kolejnych latach przeznaczymy 15 mld zł na finansowanie OZE dla ciepłownictwa systemowego. Będziemy wspierać budowę kolejnych ciepłowni wykorzystujących OZE, to przyszłość dla sektora. Ciepłownia w Lidzbarku Warmińskim jest konkurencyjna pod względem kosztowo-cenowym w porównaniu z ciepłowniami wykorzystującymi paliwa kopalne. Mam nadzieję, że ciepłownia przyszłości szybko zamieni się w ciepłownię codzienności – skomentowała ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.

Źródło https://businessinsider.com.pl/biznes/pierwsza-taka-cieplownia-w-kraju-wykorzystuje-100-proc-oze/q15f7ll

Popularny