Szukaj
Close this search box.

Pierwszy kraj zamroził majątek tej państwowej firmy podlegającej Putinowi

Na listę sankcji w Czechach wpisano w środę rosyjskie przedsiębiorstwo państwowe podlegające bezpośrednio kancelarii prezydenta Rosji i zarządzające nieruchomościami za granicą. Nasi południowi sąsiedzi są pierwszym krajem na świecie, który zamroził majątek podległy Goszagransobstvennost.

Decyzję o wpisaniu firmy podległej bezpośrednio kancelarii Władimira Putina podjął na posiedzeniu w środę rząd Czech. Minister spraw zagranicznych Jan Lipavsky powiedział, że od tej pory wszystkie działania komercyjne firmy, w tym wynajem, są nielegalne.

Wpis na listę sankcji powoduje zamrożenie wszystkich aktywów, które spółka posiada lub w inny sposób kontroluje w Republice Czeskiej.

Zobacz także: Rosyjskie firmy sprytnie obchodzą sankcje i zarabiają krocie. Podliczono zyski

Dochody tej legalnej organizacji są wykorzystywane do finansowania rosyjskiego reżimu, który morduje cywilów na Ukrainie — powiedział Lipavsky i dodał, że Goszagransobstvennost jest częścią rosyjskiej gospodarki federalnej i działa na jej korzyść.

Czesi zamrozili majątek rosyjskiej firmy
Czesi zamrozili majątek rosyjskiej firmy | seznamzpravy.cz

W Czechach firma zarządzała dotąd dziesiątkami nieruchomości, w tym kilkoma budynkami mieszkalnymi w Pradze z dziesiątkami mieszkań. Czynsz będzie teraz trafiał na zamrożone konto bankowe, a Rosja nie będzie mogła korzystać z tych pieniędzy. Jeśli ktoś z najemców nadal będzie płacił czynsz gotówką, zostanie to uznane za wykroczenie lub przestępstwo.

Zobacz także: Szef unijnej dyplomacji: kolejny pakiet sankcji przeciwko Rosji w tym tygodniu

Rosyjska agencja Goszagransobstvennost zarządza rosyjskimi nieruchomościami na całym świecie. Ministerstwo Spraw Zagranicznych będzie teraz naciskać na przyjęcie podobnego podejścia przez całą Unię Europejską. Zamrożone nieruchomości nie obejmują terenu i budynków rosyjskiej ambasady w Pradze.

Źródło https://businessinsider.com.pl/biznes/putin-musial-sie-zdziwic-czechy-pokazaly-swiatu-co-to-zdecydowane-sankcje-wobec-rosji/bjxtbb1

Popularny