Vodafone, jeden z amerykańskich operatorów komórkowych, zapowiedział, że będzie współpracował z Amazonem, aby wdrażać Projekt Kuiper w miejscach, gdzie dostęp do internetu jest kiepski lub nie ma go wcale. Firma ma ambitny plan. „Zapewnimy łączność wielu osobom z 40 proc. globalnej populacji, która ciągle nie ma dostępu do internetu, wspierając odległe społeczności, ich szkoły i firmy, służby ratunkowe oraz zapewniając pomoc w sytuacjach kryzysowych. Te połączenia będą dodatkowo wspierane przez nasze własne prace nad usługami satelitarnymi dla smartfonów” — podała w komunikacie.
Użytkownicy będą mogli kupować Kuipera również bezpośrednio, podobnie jak ma to miejsce w przypadku Starlinka.
Table of Contents
ToggleProjekt Kuiper. Co to takiego?
Projekt Kuiper to konstelacja satelitów na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO), zaprojektowana w celu dostarczania szerokopasmowego internetu satelitarnego. Podobnie jak Starlink, konstelacja będzie składać się z tysięcy małych satelitów krążących wokół Ziemi na niskiej orbicie.
W przeciwieństwie do tradycyjnych dostawców internetu satelitarnego, którzy używają jednego dużego satelity na orbicie geostacjonarnej do dostarczania internetu na cały kontynent, konstelacje LEO próbują mieć wystarczającą liczbę satelitów poruszających się po niebie, aby w sytuacji, gdy tylko jeden z nich — z którego akurat korzystamy — zacznie się przemieszczać poza zasięg, inny wskoczy w jego miejsce, by utrzymać połączenie z internetem.
Czytaj także w BUSINESS INSIDER
Projekt Kuiper jest prowadzony przez Kuiper Systems, spółkę zależną Amazona utworzoną w 2019 roku. Firma planuje ostatecznie operować konstelacją składającą się z 3236 satelitów.
Amazon oświadczył, że jednym z jego celów jest pomoc w zmniejszeniu przepaści cyfrowej w Stanach Zjednoczonych, szczególnie wśród uczniów. Firma zobowiązała się do zainwestowania 10 mld dol. w Projekt Kuiper, który, jak twierdzi, będzie w stanie dostarczyć niezawodny i niedrogi internet tym, którzy ciągle nie mają dostępu do stabilnego i szybkiego łącza.
Projekt Kuiper jest trzecią dużą konstelacją satelitów internetowych LEO, po Starlink i OneWeb. Z tych trzech tylko Starlink od SpaceX jest obecnie operacyjny i dostępny dla nowych klientów.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:
Amazon nie podał jeszcze żadnych wyraźnych wskazówek co do kosztów swojej usługi internetowej. W swoich publicznych oświadczeniach często podkreśla znaczenie przystępności cenowej, zarówno w kontekście rynku docelowego, jak i sprzętu. Firma wyraźnie stwierdziła również, że „Projekt Kuiper ma na celu zmniejszenie przepaści cyfrowej poprzez dostarczanie szybkiego, przystępnego cenowo internetu szerokopasmowego do społeczności nieobsłużonych i niedostatecznie obsłużonych na całym świecie”.
Nieoficjalnie mówi się, że Projekt Kuiper ma być nieco tańszy niż Starlink. W Polsce Starlink to koszt 335 zł/miesiąc i jednorazowy wydatek na sprzęt w wysokości 1499 zł. Transfer danych jest nieograniczony.
Jest już polska spółka
W Polsce w 2022 r. zarejestrowano już spółkę Amazon Kuiper Poland, która zajmuje się działalnością w zakresie telekomunikacji satelitarnej. Ma ten sam adres, co spółka Amazon Web Services, a w jej zarządzie są osoby związane z Amazonem. Niestety kontakt z przedstawicielami Kuipera w Polsce jest na razie niemożliwy — nasze zapytania były ignorowane.
Jeśli chodzi o prędkości oferowane przez Kuipera, mamy liczyć na do 400 Mbps, a kolejnych iteracjach sprzętu prędkość ma stopniowo wzrastać.
Wiemy też, że Kuiper rozwija co najmniej trzy różne modele anten, przeznaczone dla różnych grup użytkowników. Standardowy model dla użytku domowego i małych firm będzie dostarczał prędkości do 400 Mbps i powinien kosztować mniej niż 400 dol. (ok. 1560 zł), czyli jest to cena porównywalna ze Starlinkiem.
Projekt Kuiper zaoferuje również kompaktową wersję anteny, zapewniającą prędkości do 100 Mbps, a także wersję do zastosowań profesjonalnych o dużej przepustowości do 1 Gbps, co byłoby znacznym skokiem w porównaniu do obecnych prędkości satelitów. Dla porównania Starlink oferuje do 250 Mbps dla standardowych użytkowników domowych i do 350 Mbps dla biznesowych.
Amazon na pewno jest lepszy w kontekście logistyki niż Starlink, więc projekt internetu satelitarnego może rozwijać się szybko, a dostęp może zostać zapewniony na całym świecie w relatywnie krótkim czasie. Poczekamy — zobaczymy. Na razie firma nadal utrzymuje, że usługa ruszy jeszcze w tym roku. Niewykluczone, że również w Polsce będzie można skorzystać z nowego dostawcy internetu satelitarnego.
Autor: Grzegorz Kubera, dziennikarz Business Insider Polska