Szukaj
Close this search box.

Polak szykuje się już do lotu w kosmos. Dołączył do projektu

Polak szykuje się już do lotu w kosmos. Dołączył do projektu

„Z dniem 1 września Sławosz Uznański dołączył do ESA jako astronauta projektu oczekujący na lot w przyszłej misji kosmicznej” — podała ESA.

Już w listopadzie 2022 r. Polak został wybrany na astronautę rezerwowego ESA, po procesie rekrutacyjnym, do którego zgłosiło się ponad 22,5 tys. chętnych z krajów członkowskich ESA.

Zobacz też: Polska gotowa dopłacić setki milionów euro, by Sławosz Uznański poleciał w kosmos

Kim jest Sławosz Uznański?

1 września br. Sławosz Uznański dołączył do Europejskiego Korpusu Astronautów (European Astronaut Corps). Polak przechodzi intensywny program szkolenia zapoznawczego, aby sprostać wysokim standardom wymaganym podczas lotów kosmicznych.

Sławosz Uznański ma doświadczenie w inżynierii systemów kosmicznych, prowadził badania nad skutkami promieniowania. Niedawno pełnił funkcję inżyniera odpowiedzialnego za największy akcelerator w CERN, Wielki Zderzacz Hadronów.

Jestem bardzo szczęśliwy, że dostałem szansę i biorę udział w szkoleniu astronautów ESA, przygotowującym do przyszłych lotów kosmicznych. Kosmos zawsze był bardzo bliski mojemu sercu i zawsze uważałem się za urodzonego odkrywcę. W ostatnich latach nastąpił ogromny rozwój technologii i badań na niskiej orbicie okołoziemskiej, więc czekam na niezwykle ekscytujące czasy – skomentował Uznański, cytowany w komunikacie ESA.

Sławosz Uznański jest kandydatem do załogowego lotu na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Lot ma odbyć się w drugiej połowie 2024 r.

Porozumienie w sprawie lotu na ISS podpisały 4 sierpnia br. polskie Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) oraz amerykańska firma z branży kosmicznej Axiom Space. Polski astronauta wybrany do misji ma „skupić się na eksperymentach technologicznych”

Źródło https://businessinsider.com.pl/technologie/polak-szykuje-sie-juz-do-lotu-w-kosmos-dolaczyl-do-projektu/ncyy4wj

Popularny