Szukaj
Close this search box.

Polska rakieta coraz bliżej celu. Perun będzie wstępem do podboju kosmosu?

Polska rakieta coraz bliżej celu. Perun będzie wstępem do podboju kosmosu?

Polacy od lat próbują dołożyć swoją cegiełkę do podboju przestrzeni kosmicznej. W sierpniu informowaliśmy, że amerykańska firma Axiom Space potwierdziła udział Polaka w misji kosmicznej. Wcześniej szereg polskich firm brało udział w misjach badawczych lub przygotowywało komponenty, które są stosowane w różnego rodzaju przedsięwzięciach kosmicznych. Teraz przyszedł czas na pierwszą polską rakietę, która może pójść w ślady Virgin Galactic lub Blue Origin, które oferują komercyjne loty w kosmos.

Zobacz także: Nie tak łatwo dostać się do pracy w Blue Origin. Ujawniono, jak wygląda proces rekrutacyjny

Gdyńska firma Space Forest od dłuższego czasu pracuje nad rakietą suborbitalną, której nadano nazwę Perun. Bezzałogowa rakieta mierzy nieco ponad 11 m długości, 45 cm szerokości i waży około 1 tony. Założeniem twórców jest przygotowanie rakiety, która w przyszłości będzie służyć jako komercyjne laboratorium mobilne, które będzie wynosić ładunek o wadze 50 kg na wysokość ok. 100 km.

Gdyński Perun to rakieta suborbitalna, czyli taka, która przekroczy granicę kosmosu, jednak z racji na zbyt niską prędkość, nie będzie w stanie wejść na orbitę. Po osiągnięciu maksymalnego pułapu rakieta przez kilka minut będzie znajdować się w stanie nieważkości. Polski produkt porównuje się do projektów takich jak załogowe rakiety firm Blue Origin i Virgin Galactic.

Polska rakieta coraz bliżej celu. Perun będzie wstępem do podboju kosmosu?

Pierwsze testy Peruna odbyły się 21 czerwca na poligonie w Ustce, kiedy to rakieta osiągnęła pułap 22 km, choć planowano uzyskanie pułapu 50 km.

W najbliższym czasie rakieta ma ponownie wzbić się w powietrze, a jej twórcy tym razem chcą osiągnąć pułap 60 km.

Zobacz także: W Finlandii to więźniowie szkolą sztuczną inteligencję. „Klikacze” z innych krajów nie wchodzili w grę

Twórcy Peruna chcą przetestować kolejną fazę lotu. — Celem kolejnej próby jest osiągnięcie wyższego pułapu i ostateczne przetestowanie procedur. Zależy nam na tym, żeby rakieta nabrała odpowiedniej prędkości przy wchodzeniu w atmosferę, żeby można było przetestować tę fazę lotu — wyjaśnia Marcin Sarnowski z firmy SpaceForest w rozmowie z serwisem next.gazeta.pl.

Kolejna próba Peruna odbędzie się również na terenie Centralnego Poligonu Sił Powietrznych w Ustce. Co ważne, twórcy rakiety zadbali o to, aby wszystkie jej elementy można bezpiecznie sprowadzić na ziemię za pomocą systemu spadochronów. Firma podkreśla także, że każdy element rakiety jest odzyskiwalny i może zostać wykorzystany w kilku kolejnych misjach. Planowany lot kosmiczny Peruna ma się odbyć w 2024 r.

Źródło https://businessinsider.com.pl/technologie/polska-rakieta-perun-coraz-blizej-celu-lot-w-kosmos-w-2024-r/l70f0sq

Popularny