„Według stanu na dzień 31 grudnia 2023 r. na terenie Polski funkcjonowało 38 271 automatów do pocztowej obsługi klientów, a dysponentami tych urządzeń było siedmiu operatorów pocztowych” — napisano w raporcie Urzędu Komunikacji Elektronicznej.
Oznacza to, że na jeden pocztomat przypada 982 Polaków. Przy czym plany rozwoju na ten rok wskazują, że ta liczba będzie jeszcze mniejsza.
Rok wcześniej było tych maszyn 26,92 tys., więc dynamika przyrostu wyniosła aż 42,2 proc. rdr. To najtańsza forma odbioru przesyłki w zakupach z internetu i szybko przyjęła się w Polsce. Oczywiście rozwój rynku ma swoje granice i zaczynają być one zauważalne.
Table of Contents
ToggleLiderzy rynku
InPost na koniec marca miał w Polsce 22 tys. 654 paczkomatów, czyli o 13 proc. więcej rok do roku, z 3,3 mln skrytek. Średnio na paczkomat przypadało 147 skrytek.
Czytaj także w BUSINESS INSIDER
Dalszy ciąg tekstu pod materiałem wideo
Orlen Paczka na koniec ub.r. miał 4,5 tys. automatów paczkowych podobnej wielkości do maszyn InPostu i w ub.r. postawił ich aż 2,5 tys. Łącznie mogą mieć około 650 tys. skrytek.
Allegro na koniec 2023 r. dysponowało 3,5 tys. maszyn One Box, czyli o tysiąc więcej niż na koniec 2022 r. One Box są porównywalne rozmiarami z paczkomatami InPostu, czyli liczyły około pół miliona skrytek.
DPD na koniec ub.r. miał 6 tys. maszyn DPD Pickup, z których każda ma 14 skrzynek pocztowych. Na początku kwietnia było ich już 7 tys., a do końca roku ma być 9 tys., czyli będzie wtedy dysponować około 126 tys. skrytek. Są dużo mniejsze rozmiarami niż paczkomaty InPostu i One Box Allegro, nie mają ekranu i obsługuje się je telefonem.
Sumując liczby tylko tych czterech największych operatorów, wychodzi łącznie 4,7 mln skrytek w automatach, a to już jest jedna skrytka na ośmiu mieszkańców. Takie liczby sugerują, że blisko jest końca wzrostów, a zacznie się proces dodawania usług do paczkomatów, a nie rozbudowy sieci.
Państwowy operator pocztowy Poczta Polska ma na razie tylko 200 automatów, ale w magazynach ma czekać tysiąc kolejnych. Trzeba pieniędzy na zainstalowanie i uruchomienie usług, których Poczcie Polskiej brakuje. Orlen wystąpił nawet z propozycją przejęcie Orlen Paczka przez Pocztę i stworzenia niezależnej sieci.
Autor: Jacek Frączyk, dziennikarz Business Insider Polska