Polski milioner przeniósł swoje akcje do fundacji rodzinnej

Polski milioner przeniósł swoje akcje do fundacji rodzinnej

Piotr Krupa, współzałożyciel, prezes i znaczący akcjonariusz Kruka, wniósł 1,1 mln akcji tej windykacyjno-pożyczkowej grupy, wartych ponad 400 mln zł, do fundacji rodzinnej. Po tej transakcji jego stan posiadania nie zmienił się — nadal ma łącznie około 1,76 mln walorów, co stanowi 9,08 proc. liczby wszystkich akcji i głosów na walnym zgromadzeniu Kruka (w tym ma bezpośrednio 3,39 proc. i 5,69 proc. pośrednio). Kapitał zakładowy dzieli się na 19,3 mln akcji.

— Jak w biznesie, tak i w życiu prywatnym myślę długofalowo. Skorzystanie z rozwiązania wprowadzonego w maju tego roku w Polsce ustawą o fundacji rodzinnej pozwala mi jeszcze lepiej zabezpieczyć bliskich i być spokojniejszym o ich sytuację finansową w długim terminie — mówi Piotr Krupa.

Jednocześnie podkreśla, że posiada łącznie ponad 9 proc. akcji i jego myślenie o Kruku jako spółce jest takie samo. — To moje 25-letnie biznesowe dziecko, o które dbam i dbać będę, a ten krok jest tego potwierdzeniem — nie ma lepszego kapitału dla mojej rodziny na przyszłość. Na mocy porozumienia z fundacją rodzinną nadal będę wykonywał prawa z całości akcji — zaznacza Krupa. Jego pakiet — przy obecnych notowaniach giełdowych — wart jest około 700 mln zł.

Od tego roku obowiązują w Polsce przepisy, wprowadzające nowe rozwiązanie w postaci fundacji rodzinnej, która ma pozwolić firmom rodzinnym na stabilną działalność po śmierci właściciela lub po jego przejściu na emeryturę. Czym jest i jak działa fundacja rodzinna wyjaśniamy w tym tekście.

Prezes podkreśla, że wyniki po I półroczu 2023 potwierdzają bardzo dobrą sytuację Kruka. — I wiem, że najlepsze lata jeszcze przed nami. Chcę prowadzić Kruka do kolejnych sukcesów i chcę być częścią tego sukcesu. Jesteśmy w świetnym momencie naszego rozwoju i z dużym entuzjazmem myślę o Kruku za 5 i za 25 lat. Przekazanie części akcji fundacji rodzinnej to dla mnie i moich bliskich ważne potwierdzenie wiary w Kruka i długoterminowego myślenia o przyszłości — dodaje.

Czytaj też: Rolex przetrwał dzięki fundacji. Teraz mogą je tworzyć Polacy. Co przemawia na korzyść naszych?

Kruk jest największą firmą zarządzającą wierzytelnościami w Polsce, jest także właścicielem pożyczkowej spółki Wonga. Spółka jest notowana na warszawskiej giełdzie od 2011 r.; wchodzi w skład indeksu WIG20. W połowie lipca notowania firmy ustanowiły nowy historyczny rekord: w pewnym momencie za akcję płacono 457,8 zł, co dawało 8,6 mld zł kapitalizacji (wyceny rynkowej spółki).

Ostatnio jednak na giełdach, a w szczególności na GPW, trwa korekta spadkowa i wycena Kruka również obniżyła się. W piątek po południu za jeden walor inwestorzy płacili 397 zł, o 28 proc. więcej niż na początku roku i o 47 proc. więcej niż 12 miesięcy temu.

Źródło https://businessinsider.com.pl/biznes/polski-milioner-przeniosl-akcje-warte-ponad-400-mln-zl-do-fundacji-rodzinnej/0j78d9r

Popularny