Szukaj
Close this search box.

Polskie lotniska rosną w siłę. Pełnomocnik rządu ds. CPK podał prognozy

Polskie lotniska rosną w siłę. Pełnomocnik rządu ds. CPK podał prognozy

— Graniczna przepustowość Lotniska Chopina to jest około 22 mln pasażerów. 20 mln pasażerów rocznie zostanie zapewne przekroczone w tym roku — powiedział Lasek. Dodał, że gdyby w 2019 r. nie wstrzymano dokończenia modernizacji warszawskiego portu, to obecnie jego przepustowość wynosiłaby 26 mln pasażerów.

W 2023 r. Lotnisko Chopina obsłużyło 18,5 mln pasażerów.

Pełnomocnik poinformował też, że drugie co wielkości lotnisko w Polsce, port w Krakowie, może przekroczyć w tym roku barierę 10 mln obsłużonych pasażerów.

— Lotnisko w Krakowie, jest to drugie lotnisko, jeżeli chodzi o obsługę ruchu pasażerskiego w Polsce. W zeszłym roku niespełna 10 mln pasażerów, w tym roku niewykluczone, raczej pewne, bo kolejne rekordy są bite, że będzie to przekroczone 10 mln pasażerów — stwierdził Lasek.

W zeszłym roku Kraków Airport osiągnął rekordowy wynik, obsługując ponad 9,4 mln podróżnych.

Zobacz też: Rząd zmienił zdanie. Oto historia awantury o CPK

Pełnomocnik rządu zaprezentował też plany rozwoju lotniska w Modlinie koło Warszawy.

— Lotnisko w Modlinie, które było przez ostatnie lata hamowane w rozwoju, przez co stało się zakładnikiem jednego z operatorów, nie mogło konkurować na rynku, w związku z czym spółka podjęła decyzję o rozbudowie tego lotniska jako lotniska niskokosztowego, czyli zapewniającego dostęp dla pasażerów bardziej wrażliwych cenowo. Planowana jest rozbudowa tego lotniska do przepustowości 5 mln pasażerów z możliwością rozbudowy dalszej — powiedział Lasek.

Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa-Modlin znajduje się 37 km od centrum Warszawy, w pobliżu drogi ekspresowej S7 i linii kolejowej Warszawa-Modlin. Lotnisko obsługuje m.in. regularne rejsy Ryanaira. Lotnisko w Modlinie w ubiegłym roku odprawiło 3,4 mln pasażerów.

Źródło https://businessinsider.com.pl/biznes/polskie-lotniska-rosna-w-sile-pelnomocnik-rzadu-ds-cpk-podal-prognozy/11f4ezw

Popularny