Polskie San Francisco. Pierwsze takie testy w kraju

Temat autonomicznych pojazdów podgrzał niedawno holenderski premier Mark Rutte, który podczas wizyty USA skorzystał z usług firmy Waymo. W niektórych miastach USA normą stały się taksówki bez kierowców. W Polsce wciąż do tego daleko, ale Jaworzno stara się ten dystans skrócić.

Zobacz także: Byłem po raz pierwszy w USA. W te rzeczy nie mogłem uwierzyć

W ostatnich dniach listopada na jaworznickich drogach odbyły się pierwsze w Polsce testy pojazdu autonomicznego. Zostały one przeprowadzone na drodze publicznej w prawdziwym ruchu ulicznym. Pojazd autonomiczny przejechał w rejonie Obwodnicy Północnej Jaworzna.

Jednym z największych wyzwań stawianych systemom automatyzującym jazdę jest bowiem ich prawidłowe działanie w rzeczywistym ruchu drogowym. Dlatego na całym świecie prowadzi się testy pojazdów autonomicznych w ruchu na drogach publicznych i ulicach miast.

Testy w Jaworznie
Testy w Jaworznie | Policja
Testy w Jaworznie
Testy w Jaworznie | Policja
Testy w Jaworznie
Testy w Jaworznie | Policja
Testy w Jaworznie
Testy w Jaworznie | Policja

Testy były przeprowadzone w Jaworznie pod koniec listopada. Wyznaczone miejsca zostały zabezpieczone i obsługiwane przez odpowiednie służby, a także osoby, które w każdej chwili mogły przejąć kontrolę nad pojazdem. Policjanci z jaworznickiej drogówki przed pracami badawczymi sprawdzili odcinek drogi pod kątem właściwości jego infrastruktury i jej jakości.

Zobacz także: Wszędzie czułem te spojrzenia. Rolls-Royce Spectre nie pozostawia nikogo obojętnym

Źródło https://businessinsider.com.pl/technologie/jaworzno-to-polskie-san-francisco-pierwsze-takie-teksty-w-kraju/cgm2fk4

Popularny