Pracuję jako niania dla zamożnych rodzin. Mam radę dla tych, którzy chcą rozpocząć podobną karierę

Pracuję jako niania dla zamożnych rodzin. Mam radę dla tych, którzy chcą rozpocząć podobną karierę

Poniższy artykuł powstał na podstawie rozmowy z Tré Moment, profesjonalistką w dziedzinie opieki nad dziećmi i właścicielką firmy, która od 2015 r. współpracuje z wysoko postawionymi i zamożnymi rodzinami. Został on zredagowany z myślą o zachowaniu odpowiedniej długości i przejrzystości.

W przypadku klientów o wysokim statusie, środki bezpieczeństwa są zazwyczaj bardzo rygorystyczne. Musicie przejść odprawę z ochroną, upewniając się, że nikt nie wie, z kim pracujecie. Często oznacza to, że nie wolno wam nikomu powiedzieć, gdzie jesteście, gdy przebywacie z rodziną.

Ponadto trzeba być przygotowanym na wszystko, co wiąże się z wysoko postawionymi klientami, ale to doświadczenie jest bezcenne dla twojej kariery.

Na przykład, często decydują się na podróże w ostatniej chwili. Czasami dopiero 10 minut wcześniej dowiadujecie się, że wyjeżdżacie z kraju. Po prostu zawsze trzeba mieć przy sobie paszport.

Czasami zdarza się również, że pracuje się dla elitarnych klientów, którzy nie są publicznie znani. Praca dla tych rodzin jest zwykle bardziej swobodna, a plany podróży są opracowywane z większym wyprzedzeniem.

Pamiętajcie o wyznaczaniu własnych granic

Jednym z najlepszych sposobów, aby nie dać się przytłoczyć w tym środowisku pracy jest wyznaczanie jasnych granic i dbanie o własne interesy.

Te wysoko postawione i zamożne osoby dysponują ludźmi, którzy bronią ich, ich rodziny i gospodarstwa domowego. Tak więc, jeśli nie potraficie bronić własnych interesów, to możecie skończyć na przegranej pozycji.

W moim przypadku granice mają związek z płatnościami i terminowością.

Zobacz także: Ile kosztuje niania? Pani Alicja wydaje 5 tys. zł miesięcznie, plus płatne urlopy i L4

W moich umowach mam klauzulę o natychmiastowym rozwiązaniu umowy, a część z nich ma związek z opóźnieniami w płatnościach. Wiele rodzin niezbyt aktywnie kontroluje swoje rachunki, przez co lista płac czasami się nie zgadza lub po prostu nie płacą na czas. Potem opuszcza się dom i nadal nie otrzymuje się zapłaty, co według mnie jest niewłaściwe.

Spóźnienia są również kluczową kwestią, o której należy pamiętać. Z punktu widzenia pracodawcy, który właśnie wraca do domu z pracy, spóźnienie może nie wydawać się problemem. Nie myślą o tym, że jako opiekunka chcę wrócić do domu. Dlatego czasami spóźniają się 5, 10, czy 15 minut. Ale z czasem te 15 minut sumuje się i powrót do domu zajmuje mi coraz więcej czasu, a moja rodzina pozostaje beze mnie jeszcze dłużej lub nie otrzymuję wynagrodzenia za ten czas.

Granicą może być: „Nie wolno się spóźniać”. Albo może to być: „Jeśli się spóźnisz, zostanie naliczona opłata za spóźnienie”.

Jedynie wy sami możecie się o siebie zatroszczyć, a wasza umowa jest jedynym miejscem, w którym możecie zadbać o wszystkie swoje potrzeby, aby nie skończyć wypaleni, zdenerwowani, wkurzeni lub pracując dla rodziny, która nie daje wam tego, czego potrzebujecie.

Nie podejmujcie tej pracy tylko dla pieniędzy

Nie jest to zawód, w którym można się szybko wzbogacić. Pracodawcy powinni szanować tę profesję i uczciwie za nią płacić, ale nie powinno się też podejmować pracy w tym zawodzie, jeśli nie jest się pasjonatem.

Nie oznacza to jednak, że dziedzina ta powinna być postrzegana negatywnie. Niektóre rodziny uważają, że ludzie po prostu chcą zarobić mnóstwo pieniędzy i tłumaczą sobie: „Och, ale to tylko niania”.

Tymczasem niektóre nowe nianie myślą: „Dobrze radzę sobie z moim młodszym bratem i siostrą, więc mogę to robić, aby zarobić pieniądze lub utrzymać się na studiach”.

To jednak nieprawda. Każda rodzina i każde dziecko jest inne.

Zobacz także: Warren Buffett: to największy błąd rodziców, gdy rozmawiają z dziećmi o pieniądzach

Jeśli chcecie robić to, tylko po to, by zarabiać pieniądze, a nie dlatego, że lubicie pomagać ludziom, to najlepiej będzie, jeśli zajmiecie się czymś, co nie wymaga od was aktywnej obecności w życiu innych ludzi, którzy muszą na was polegać.

Powyższy tekst jest przedrukiem z amerykańskiego wydania Insider, przygotowanym w całości przez tamtejszą redakcję.

Tłumaczenie: Mateusz Albin

Źródło https://businessinsider.com.pl/biznes/pracuje-jako-niania-dla-zamoznych-rodzin-mam-rade-dla-tych-ktorzy-chca-rozpoczac/d1th7z7

Popularny