Szukaj
Close this search box.

„Prawdziwa rewolucja na polu bitwy”. Pokazali światu super-czołg ze sztuczną inteligencją

"Prawdziwa rewolucja na polu bitwy". Pokazali światu super-czołg ze sztuczną inteligencją

Po pięciu latach prac badawczych prowadzonych w Izraelu przez wojsko i firmy zbrojeniowe, minister obrony Joaw Galant zaprezentował najnowszy czołg, wykorzystujący systemy sztucznej inteligencji, co według izraelskiego resortu obrony będzie „prawdziwą rewolucją na polu bitwy”.

Czołg Merkawa piątej generacji o przydomku Barak (po hebrajsku błyskawica) jest wyposażony w technologię, w tym systemy AI, które zwiększają jego skuteczność i zdolności do generowania raportów wywiadowczych zarówno dla samego czołgu, jak i dla innych jednostek wojska — podał resort obrony, cytowany przez portal Times of Israel.

Ministerstwo obrony podkreśliło, że siła ognia najnowszej Merkawy została „znacząco zwiększona”, tym samym przyczyniając się do poprawienia celności i siły ognia czołgu.

Nowością są sensory wykorzystujące sztuczną inteligencję, które umożliwiają samodzielne namierzanie celów i ich szybkie atakowanie.

Zobacz także: Ile pali czołg? Oto paliwożerne potwory polskiej armii [INFOGRAFIKI]

Dowódca czołgu będzie wyposażony w hełm opracowany przez firmę Elbit, podobny do hełmu pilota myśliwca, który zapewnia mu pełny widok otoczenia i wyświetla istotne informacje o toczącej się walce.

— System umożliwi 360-stopniowe skanowanie poprzez poruszanie głową i lokalizowanie celów w czasie rzeczywistym za pomocą sztucznej inteligencji – wyjaśnił minister obrony Galant.

Twórca rewolucyjnego rozwiązania, firma Elbit, przekazała, że hełm, nazwany IronVision, „generuje obraz, który pozwala załodze »widzieć« przez pancerz pojazdu i pomoże żołnierzom przezwyciężyć nieuchronne ograniczenia widoczności, jednocześnie poprawiając wydajność i bezpieczeństwo misji”.

Zobacz także: Zaprojektowane przez Porsche. Nowa broń Ukraińców w wojnie z Rosją

Ponadto system obronny maszyny składa się z radaru wykrywającego nadlatujące pociski i przewidującego ich trajektorie oraz wyrzutni wystrzeliwujących metalowe granulki, które powodują detonację nadlatującego pocisku lub rakiety z dala od czołgu.

Merkawa jest głównym czołgiem bojowym Sił Obronnych Izraela od lat 80. Według resoru obrony piąta generacja maszyny w wersji Barak ostatecznie stanie się głównym czołgiem bojowym izraelskiego wojska.

Źródło https://businessinsider.com.pl/technologie/super-czolg-w-armii-izraela-wykorzystuje-sztuczna-inteligencje/pexb205

Popularny