Szukaj
Close this search box.

Premier zdradził plany dla PLL LOT. Ma rzucić wyzwanie Lufthansie

Premier zdradził plany dla PLL LOT. Ma rzucić wyzwanie Lufthansie

Premier Donald Tusk potwierdził, że jego rząd zamierza budować CPK, ale nie jako samodzielny projekt, a cześć większego planu. Szef rządu nazwał go „trójskokiem” opartym na rozwoju sieci kolejowej, utrzymaniu funkcjonowania i wzmocnieniu lotnisk regionalnych.

Ostatnim elementem „trójskoku” mają być polskie linie lotnicze. — Mam nadzieję, że ambitni menedżerowie pomogą w tym, by LOT stał się jedną z największych linii lotniczych na świecie. Oczywiście tych gigantów nie dogoni, ale możemy myśleć realistycznie, że LOT stanie firmą na poziomie Lufthansy — powiedział Donald Tusk, zastrzegając, że

— To oznacza konieczność uzupełnienia floty do ponad 130 samolotów — wyjaśnił Tusk, a Maciej Lasek doprecyzował, że mowa o 135 maszynach w barwach PLL LOT do 2032 r., z których przynajmniej 31 będzie samolotami szerokokadłubowymi. Dla porównania Lufthansa posiada obecnie ponad 300 maszyn, a PLL LOT dysponuje 76 samolotami.

CPK hubem dla PLL LOT

Maciej Lasek, pełnomocnik rządu ds. CPK zdradził także, że zgodnie z rządowym planem ok. 50-60 proc. slotów na nowym lotnisku należało do PLL LOT. Równocześnie przyznał, że choć Lotnisko im. Chopina zostanie rozbudowane, to będzie to jedynie rozwiązanie pomostowe do czasu uruchomienia CPK.

Źródło https://businessinsider.com.pl/biznes/premier-zdradzil-plany-dla-pll-lot-ma-rzucic-wyzwanie-lufthansie/8kmbn9j

Popularny